Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Weronika Giuliani, dziewica
Dziś jest: 09 lipca 2020

Audycje Radiowe

Blaski i cienie rządów D. Tuska w UE

poniedziałek, 25 listopada 2019 09:40 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- Cieniem na rządach Tuska kładzie się po pierwsze wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, a po drugie sprawa migracji. Wiele decyzji podejmował też przeciwko Polsce, dlatego nie mógł kandydować w wyborach prezydenckich w kraju. Bez wątpienia byłby wielkim przegranym - mówi dr Zbigniew Kuźmiuk. Europoseł był gościem Radia Plus Radom.

Donald Tusk podsumował pięć lat swoich rządów na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Według niego był to okres "walki o jedność UE". Wśród swoich dokonań wymienia działania ws. sytuacji wGrecji, na Ukrainie. Podkreślił również kwestie związane z migracją, bezpieczeństwem, klimatem i brexitem. Te sprawy krytykuje europoseł Zbigniew Kuźmiuk. - Kiedy ważyły się losy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Donald Tusk był wydelegowany do negocjacji. Wtedy negocjowano pewne porozumienie decentralizacyjne i Donald Tusk mógł się posunąć bardziej w swoich decyzjach i Cameron być może przekonywałby swoich rodaków, że warto pozostać w Unii, ponieważ pewne kompetencje leżałyby po stronie Anglii - tłumaczy europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Naszego gościa pytaliśmy też o pakiet energetyczny. Czy Polska jest na najlepszej drodze, by jako jedyne państwo w UE nie spełnić wszystkich trzech celów pakietu energetyczno-klimatycznego w 2020 r.? - Myślę, że Polska spełni te wymogi. Szczególnie chodzi o ten udział energii odnawialnej, tu mamy problem, ale do 2020 roku powinniśmy ten warunek spełnić - przekonuje gość Radia Plus Radom.

 

Zbigniewa Kuźmiuka pytaliśmy także o to, w jakich obszarach samorządy mogą szukać wsparcia z programów unijnych, a także o komentarze w PE na temat nowego rządu w Polsce. Rozmawiała Magdalena Gliszczyńska

 

Zapraszamy do nas: