Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

Audycje Radiowe

Likwidacja szkoły w Gzowicach od nowa

wtorek, 03 grudnia 2019 07:58 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski wystąpi do rady gminy o podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Gzowicach. Samorząd ma czas na decyzję do końca lutego. Inaczej szkoła będzie funkcjonować w kolejnym roku szkolnym. 

- Dla mnie jest to jawne marnotrawienie środków publicznych szczególnie w sytuacji, kiedy pan premier wzywa samorządy do oszczędności, do racjonalnego wydawania i to jest słuszne, bo mamy pieniądze publicznie i musimy je gospodarnie wydawać. Szkoła w Gzowicach - szkoła bez uczniów wpisuje się w ten apel. Chociażby  tego względu nie możemy dłużej takiego stanu rzeczy utrzymywać - powiedział w audycji Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali wójt Piotr Leśnowolski.  

Przypomnijmy, że w lutym 2019 roku radni przegłosowali uchwałę o zamiarze likwidacji placówki.  Na ten krok nie wyraził zgody Mazowiecki Kurator Oświaty, tę decyzję podtrzymał  też minister. Sprawa jest obecnie w sądzie administracyjnym, ale gmina cały czas ponosi koszty. W szkole podstawowej nie uczy się ani jeden uczeń. Jest jedynie sześcioro przedszkolaków. 

- Wydaje mi się przez ten rok doszło do świadomości społeczności lokalnej, że jednak utrzymujemy tę szkołę bez dzieci z publicznych pieniędzy. To jest prawie 400 tys. zł rocznie. Za te pieniądze można byłoby wybudować drogę, chodnik, czy przeznaczyć je na jakikolwiek inny cel społeczny. Niestety marnotrawimy te środki, ponieważ obligują nas do tego przepisy - zauważył wójt.

Zdaniem włodarza gminy w ramach obecnej infrastruktury mógłby funkcjonować oddział przedszkolny. - Nie byłby to jednak oddział przedszkolny dla gminy Jedlnia-Letnisko, Gózd i okolicznych, bo to nie o to chodzi. Wtedy znów ponosilibyśmy koszty. Jeśli będzie taka potrzeba utrzymamy oddział przedszkolny dla miejscowości: Gzowice, Gzowice Kolonia i Gzowice Folwark oraz okolicznych miejscowości. Powstało również koło gospodyń wiejskich. Można ten obiekt naprawdę zagospodarować na cele społeczne. Jest tam też plac zabaw. Wszystko może bardzo dobrze funkcjonować dla lokalnej społeczności. To miejsce może stać się ośrodkiem spotkań, ośrodkiem kulturalnym - powiedział nasz gość.

Z wójtem Piotrem Leśnowolskim rozmawialiśmy także o bolączce samorządów, czyli gospodarce odpadami. Gmina Jedlnia-Letnisko ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku mieszkańcy mają płacić 8,50 zł od osoby za odpady segregowane. Czy uda się utrzymać tę stawkę?

Gospodarz gminy Jedlnia-Letnisko zaprosił również na Spotkanie z Mikołajem w Słupicy. To już 7 grudnia o godz. 15 na sali gimnastycznej miejscowej szkoły. Będą ciekawe warsztaty, zabawy, konkursy z nagrodami. 

 

Zapraszamy do nas: