Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leonard Murialdo, prezbiter
Dziś jest: 30 marca 2020

Audycje Radiowe

Europoseł Kuźmiuk: udało się wynegocjować swoisty „rabat klimatyczny” dla Polski

wtorek, 17 grudnia 2019 11:07 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj z posłem Parlamentu Europejskiej Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawialiśmy o dwudniowych obradach Rady Europejskiej w Brukseli, podczas których był dyskutowany przedstawiony przez Komisję Europejską „Nowy Zielony Ład” czyli program osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do roku 2050.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że Polska w czasie tych negocjacji była w najtrudniejszej sytuacji. - Mimo dużych inwestycji w naszej energetyce, ciągle w blisko 80% jest ona oparta na węglu (kamiennym i brunatnym), a np. w sąsiednich Niemczech tylko w 35% - zauważył nasz gość.

Poseł Kuźmiuk dodał, że premier Mateusz Morawiecki był namawiany do zawetowania konkluzji szczytu w Brukseli, gdyby Polska miała być przymuszana do podporządkowania się większości krajów. - Jednak udało się wynegocjować swoisty „rabat klimatyczny” dla naszego kraju. Będziemy zmniejszać emisję CO2 ale w takim tempie, żeby nie zaszkodzić polskiej gospodarce i znacząco nie pogorszyć jej konkurencyjności i naszym gospodarstwom domowym, które nie będą w stanie ponosić droższych cen energii - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o szansach wybudowania spalarnii przez samorządy. Temat ten był poruszony w trakcie ostatniego posiedzenia Konwentu Wójtów Ziemi Radomskiej. Rozmawia Radosław Mizera:

Zapraszamy do nas: