Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: 24 stycznia 2020

Audycje Radiowe

Bez Centrum Kultury, ale z kanalizacją

17 grudnia 2019, 12:32 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Przyszłoroczny budżet gminy Jedlińsk ma opiewać na 80 mln zł. Gmina rezygnuje na razie z budowy Centrum Kultury, stawia za to na kanalizację i wodociąg.

 Co prawda 11 mln zł przeznaczonych zostało na inwestycje, ale spiąć budżet wcale nie było prosto. Samorząd musiał zmierzyć się ze zbyt niską subwencją oświatową. Gmina Jedlińsk wydaje na oświatę ok. 30 mln zł. - Dokładamy kilkanaście milionów złotych. To nie są małe pieniądze - mówił w Radiu Plus Radom wójt Kamil Dziewierz. O 600 tys. zł zwiększyły się wydatki w związku ze wzrostem płacy minimalnej. Gminy rekompensują sobie mniejsze wpływy i większe wydatki podwyżką podatków lokalnych. W gminie Jedlińsk wzrosną one o 5%. Dotyczy to podatku rolnego, transportu, od nieruchomości.

Część zadań zostanie dokończonych, pojawią się i nowe. W przyszłym roku gotowy ma być kompleks sportowy we Wsoli oraz boisko wielofunkcyjne i miasteczko ruchu drogowego w Starych Zawadach. Kontynuowany ma być remont szkoły w Jedlance. Niemal 40 tys. zł ma kosztować wykonanie szamba przy szkole we Wsoli.

Gmina zobowiązała się, że razem z powiatem radomskim wyremontuje drogę w Piastowie - ul. Lotnicza od Wsoli w kierunku gminy Zakrzew. Ma to kosztować ponad 9 mln zł. Jedlińsk jest w stanie dać ok. 0,5 mln zł. Inwestycja jest warunkowana otrzymaniem przez powiat dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. - To najgorsza droga powiatowa w gminie Jedlińsk. Wszyscy radni o tym mówią. Będziemy chcieli dlatego to wykonać - zadeklarował wójt.

W planach jest także wykonanie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Radomką. Kosztorys opiewa na 800 tys. zł. Wójt będzie szukał na ten cel środków zewnętrznych. To ważna inwestycja, bo wpisuje się w ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż krajowej siódemki. Koszt tego zadania- 2 mln 700 tys. zł - pokryła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Najważniejsze zadanie to jednak budowa kanalizacji Wsola - Wielogóra (I etap). Wójt zwrócił się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pożyczkę umarzalną w 50%. - Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie podpisana umowa. Ubiegamy się o 8 mln zł. Wybudowany były ten główny szkielet. Ścieki kierowane byłyby do Radomia. Mamy już porozumienie z Wodociągami Miejskimi - powiedział nam Kamil Dziewierz.

Ważna dla potrzeb mieszkańców jest też budowa wodociągu Jankowice-Gutów z przepompowną. Zabezpieczone jest 0,5 mln zł. Chodzi o uniezależnienie się od stacji uzdatniania wody w gminie Stara Błotnica. Potrzeby wodne rosną i ta jedna stacja nie wystarcza. - Ten wodociąg jest kosztowny, ale jest potrzebny do życia, do funkcjonowania. To jest dla nas priorytet - dodał włodarz Jedlińska.

Do zamrażarki trafiła za to budowa Centrum Kultury w Jedlińsku. Gotowa jest koncepcja i projekt. - Nie chciałbym porywać się na coś, z czym nie dam sobie rady. Nie udźwigniemy tego zadania. Nie mamy własnych środków, by to wybudować. Budżet jest ruchomy. Jeżeli pojawią się środki zewnętrzne, będzie wkład własny, to będziemy etapować tę inwestycję - zapowiedział Kamil Dziewierz.

Zapraszamy do nas: