Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan Chrzciciel de la Salle, prezbiter
Dziś jest: 07 kwietnia 2020

Audycje Radiowe

Drożej za śmieci, ale...

wtorek, 17 grudnia 2019 13:02 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Mieszkańcy gminy Stara Błotnica w przyszłym roku zapłacą 10,50 zł od osoby za odbiór śmieci. To podwyżka, ale mniejsza niż pierwotnie zakładano. 

- Ogłosiliśmy przetarg. W pierwszym przetargu ta kwota opiewała na 14 zł od osoby, żeby się zbilansować. Unieważniliśmy ten przetarg i ogłosiliśmy nowy. Udało się. Z jednej strony jesteśmy niepocieszeni, bo dotychczas mieszkańcy płacili 8,50 zł od osoby, natomiast od 1 stycznia będą płacić 10,50 zł od osoby, ale ci, którzy mają kompostowniki - 10 zł - powiedział w audycji "Gmina Stara Błotnica na Fali" wójt Marcin Kozdrach, W większości gospodarstw są kompostowniki, więc 10 zł to realna cena za odpady. Według wstępnych szacunków gmina zapłaci w przyszłym roku za gospodarkę odpadami ponad 500 tys. zł. Wszystko zależy od ilości śmieci i poziomu segregacji.

 

Budżet. W komisjach rady gminy trwa praca nad budżetem na przyszłym roku. Ma wynieść nawet 26 mln zł.  - Chcemy wybudować 7 dróg gminnych. Liczę, że dostaniemy na nie dofinansowanie. Pewne wnioski zostały już złożone. Mamy też kilka inwestycji związanych z wodociągiem. Złożyliśmy wniosek na kanalizowanie kolejnych miejscowości. Też jesteśmy na liście rankingowej. Mam nadzieję, że po nowym roku podpiszemy umowę. Chcemy ruszyć wreszcie z rozbudową ośrodka zdrowia. Liczę na to, że wiosną ogłosimy przetarg i tę rozbudowę rozpoczniemy - to deklaracja Marcina Kozdracha.

Najważniejsze zadania drogowe to: droga w Kaszowie i droga Stara Błotnica - Jedlanka. Wójt liczy, że w maju 2020 roku mieszkańcy Kaszowa będą jeździć już asfaltową drogą, a inwestycja ta jest dofinansowana w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Podobnie jest w przypadku strategicznej drogi St. Błotnica - Jedlanka. 80% kosztów pokryje budżet państwa, a po 10% - powiat białobrzeski i gmina St. Błotnica. - Droga zostanie wybudowana wiosną. To 3 km asfaltu, pobocza, od Błotnicy do Czyżówki powstanie nowy chodnik, oświetlenie. W Czyżówce zostanie wybudowane też bezpieczne przejście dla pieszych. Nie możemy się doczekać tej drogi - powiedział włodarz Starej Błotnicy. W planach jest również modernizacja dróg: w Starym Goździe, Kiełbowie Starym, Kadłubek Nowy - Piróg, Stare Żdżary - Sopot, Stare Żdżary - Nowy Gózd. - To drogi, którymi codziennie ludzie dojeżdżają do pracy, dzieci do szkół - podkreślił wójt.

Jednym z największych przyszłorocznych wyzwań będzie budowa kanalizacji. - Będziemy szli w kierunku S7, w kierunku Kiełbowa Starego i Nowego. Tam mamy największe skupisko mieszkańców, najgęstszą zabudowę - wyjaśnił Marcin Kozdrach.  W planach jest również budowa wodociągu w Kiełbowie Nowym i modernizacja stacji uzdatniania wody w Starej Błotnicy. - Była budowana w latach 80-tych. Zbiorniki, które oczyszczają wodę są już skorodowane. Chcemy obok wybudować nową stację. 

Sesja budżetowa odbędzie się 27 grudnia.

OSP. Strażacy ze Starej Błotnicy mają nowy samochód marki mercedes. Pomieści 4,5 tys. litrów wody. Kosztował 827 tys. zł. Zakup sfinansowany został ze środków zewnętrznych. Gmina pozyskała też 54 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sprzęt strażacki dla wszystkich jednostek OSP. Samorząd musiał dołożyć 6 tys. zł.

Azbest. Z tego samego WFOŚiGW gmina Stara Błotnica pozyskała w tym roku 70 tys. zł na usuwanie azbestu. Skorzystało 100 gospodarstw domowych. - Cieszę się bardzo, bo ci wszyscy, którzy chcieli, żeby azbest był odebrany, otrzymali wsparcie. Nie zalega gdzieś na paletach. W kilku przypadkach azbest był zdejmowany bezpośrednio z dachów - powiedział nam wójt Kozdrach. Proces usuwania szkodliwego azbestu będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Pracownia informatyczna. Uczniowie szkoły w Starej Błotnicy cieszą się z nowej pracowni informatycznej. Gmina pozyskała 45 tys. zł z samorządu woj. mazowieckiego. - Nowe komputery, wyremontowana sala, nowe programy, meble. Cieszę się, bo każda złotówka jest dla nas ważna i każdą złotówkę chcemy racjonanlie wydać - powiedział Marcin Kozdrach.

Zapraszamy do nas: