Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

Bilans Dnia

Poseł Kuźmiuk: w UE coraz częściej dominują sprawy ideologiczne

piątek, 31 stycznia 2020 15:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- W Unii Europejskiej coraz częściej dominują sprawy ideologiczne. Wielu Europejczykom to się nie podoba i dlatego mam nadzieję, że brexit będzie początkiem daleko idących zmian w europejskiej wspólnocie – powiedział poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, który był gościem Bilansu Dnia.

Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że brexit jest ostrzeżeniem dla europejskich elit. - Te 3,5 roku wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE trochę stępiło ostrze krytyki Brytyjczyków. Uważa, że nie będzie następnych exitów, ale może nastąpić rozpad UE od środka. Jeśli w dalszym ciągu będzie dominowała ideologia a sprawy gospodarcze będą spychane na plan dalszy, to moim zdaniem instytucje europejskie będą rozpadały się od środka – powiedział poseł Kuźmiuk.

Według posła Kuźmiuka przed UE jest szereg wyzwań, które przez wiele lat nie były podejmowane. - Strefa euro okazała się opłacalna dla kilku krajów, ale całe południe Europy kuleje. W Grecji co drugi młody człowiek jest bezrobotny. To samo powtarza się w Portugalii i Hiszpanii i nie wyciąga się z tego wniosków. To tykające bomby z opóźnionym zapłonem. Dlatego uważam, że Wielka Brytania pokaże, że „jest życie” poza Unią Europpejską – stwierdził doktor nauk ekonomicznych.

W rozmowie z posłem Kuźmiukiem nawiązaliśmy również do spotkania w ministerstwie finansów z przedstawicieli administracji podatkowych 21 krajów UE. Było ono poświęcone współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych. - Polska zaoferowała udostępnienie rozwiązań dotyczących analizy plików JPK (Jednolity Plik Kontrolny), pionierski w UE analizator przepływów finansowych STIR, oraz monitoring transportu towarów akcyzowych (SENT). Skuteczność wykorzystania tych narzędzi potwierdziła praktyka ich stosowania w naszym kraju, czego wyrazem jest blisko trzykrotne zmniejszenie luki w podatku VAT z 24% wpływów w 2015 roku do 9,5% w 2019 roku - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do w wizyty w Polsce komisarz zajmującej się praworządnością Very Jourovej. W tym czasie pojawiły się wypowiedzi czołowych polityków opozycji o konieczności powiązania wydatków z przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027 z praworządnością w poszczególnych krajach członkowskich. - Mówiąc prostym językiem, chodzi o blokowanie pieniędzy z przyszłego budżetu UE dla państw członkowskich, w przypadku stwierdzenia przez Komisję Europejską łamania praworządności w tych krajach. Teraz debat przeniosła się na poziom Rady Europejskiej, a ostateczne decyzje w tej sprawie będą podejmowane przez szefów rządów łącznie z decyzjami dotyczącymi ostatecznego kształtu unijnego budżetu na lata 2021-2027 – powiedział poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: