Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

Bilans Dnia

Poseł Suski: stawiamy na rozwój gazyfikacji regionu radomskiego

poniedziałek, 17 lutego 2020 14:51 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Budowa gazociągu Gustorzyn-Wronów przyczyni się również do rozbudowy sieci gazowych w regionie radomskim. Poinformował o tym poseł Marek Suski, przewodniczący sejmowej komisji energii i skarbu państwa, który był gościem Bilansu Dnia. Z politykiem PiS rozmawialiśmy też na temat rozpoczętej kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy, czy ratowania kierunku lekarskiego na UTH w Radomiu.

Gazociąg zostanie poprowadzony od strony Rawy Mazowieckiej, następnie między Białobrzegami a Jedlińskiem, by dalej minąć od południa Kozienice i zakończyć swoją trasę we Wronowie koło Puław. Głównym celem inwestycji jest Elektrownia Kozienice, gdzie bloki energetyczne na gaz mają zastąpić stare bloki 200-megawatowe opalane węglem kamiennym. Kilka dni temu została podpisana umowa z Gaz-System na zaprojektowanie przyłączenia Elektrowni Kozienice do sieci przesyłowej.

Poseł Marek Suski mówił dzisiaj na antenie Radia Plus Radom, że gaz do Elektrowni Kozienice będzie dostarczany z gazociągu Gustorzyn-Wronów i przy okazji posłuży również do zasilania w gaz południowej części Mazowsza. - Gazociągi, które dochodzą do Radomia mają zbyt małą przepustowość. Zapotrzebowanie Kozienic będzie o połowę mniejsze niż przepustowość tego gazociągu. Z punktu widzenia interesu Gaz-Systemu zasadne będzie rozprowadzenie gazu w pozostałej części regionu. To ekonomicznie uzasadnione, by gaz sprzedawać innym podmiotom. To wpłynie na rozwój gazyfikacji w naszym regionie - powiedział poseł Suski.

Gazociąg Gustorzyn-Wronów ma powstać do 2023 roku i już teraz projektowane będzie jego połączenie z Elektrownią Kozienice.

Z posłem Markiem Suskim rozmawiał Radosław Mizera: