Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

Audycje Radiowe

Tropem Wilczym w Zwoleniu

wtorek, 25 lutego 2020 01:56 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W niedzielę 1 marca w Zwoleniu odbędzie się Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zwolenianie biegali już ku czci Niezłomnych, ale w czerwcu w rocznicę bitwy pod Zwoleniem. Marcowy bieg odbędzie się po raz pierwszy. 

Impreza jest wynikiem współpracy wielu środowisk. Już od kilku lat działania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wspiera Fundacja Enea. Zaczęło się od projektu Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej. - Okazało się, że to bardzo interesujący projekt, stąd ta współpraca była kontynuowana także w roku ubiegłym. Co więcej, została rozszerzona o działania ekologiczne - mówi rzecznik spółki Enea Wytwarzanie Piotr Kutkowski. - Ta współpraca jest ważna z punktu widzenia wychowawczego, ponieważ w ZHR staramy się przekazywać młodzieży pamięć o wydarzeniach naszej najnowszej historii, aby kształtować postawę patriotyczną, aby nauczyć młodych cenić sobie wolność. Dzięki współpracy z Fundacją Enea i spółką Enea Wytwarzanie mogliśmy pzeprowadzić szereg działań m.in. pikniki historyczne jak Noc Wyklętych czy obozy historyczne - dodaje prof. Marek Wierzbicki z ZHR, ale także radomskiej delegatury IPN. 

Połączenie sił zaskutkowało wydobyciem z cienia historii bitwy pod Zwoleniem z 15 czerwca 1946 roku. To zdaniem historyków największa bitwa podziemia niepodległościowego z armią sowiecką. W potyczce zginęło 58 żołnierzy sowieckich. - Mimo że partyzanci musieli się wycofać ze względu na bardzo dużą przewagę liczebną drugiej strony, to jednak przez kilka godzin potrafili stawiać czoło w otwartej walce, a przedtem zdołali jeszcze zająć Zwoleń. Sami zdążali do Kozienic, aby rozbić więzienie UB - opowiada prof. Wierzbicki. Po stronie polskiej zginęło 6 patryzantów, w tym sierż. Tadeusz Krawczyk ps. Witold.

W ramach niedzielnego biegu przygotowane zostały dwa dystanse. Pierwszy jest symboliczny - 1963 metry. Odnosi się wprost do daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Drugi dystans wynosi zaś 5 km.  Pierwszy bieg wystartuje o godz. 14.30, a następny o godz. 15, obydwa sprzed kościoła Podwyższenia Krzyża Św.

Zapisywać się można przez ankietę zgłoszeniową - TU. Można też zgłosić się 1 marca już od godziny 13 w biurze Biegu na parkingu koło kościoła.

Bieg odbędzie się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Miasta Zwoleń, Starostwa Powiatowego Zwoleniu, przy współudziale Parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Zwoleniu. Sponsorem Biegu jest Enea Wytwarzanie.