Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

Bilans Dnia

Które z gmin mogą liczyć na gaz? - rozmowa z Jakubem Kowalskim

wtorek, 03 marca 2020 10:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Trwa ciągły proces gazyfikacji polskich gmin – poinformował Jakub Kowalski, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, który był gościem Bilansu Dnia.

Jakub Kowalski poinformował, że sieć gazowa powstanie niebawem w Jedlance w gminie Jedlińsk, gdzie zostanie podłączonych 44 odbiorców. - Mamy też inwestycje w gminie Warka, czy w powiecie białobrzeskim i Starej Błotnicy. W połowie tego roku stacja regazyfikacji powstanie w Lipsku. Mieszkańcy i firmy będą mogły korzystać z tego źródła gazu. Podobna sytuacja jest w gminie Ciepielów. Również powiat przysuski może liczyć na podobne inwestycje. M.in. w Odrzywole powstanie stacja regazyfikacji skroplonego gazu LNG – poinformował Jakub Kowalski. Warto dodać, że gmina Odrzywół wzoruje się na podobnej inwestycji realizowanej w Drzewicy, gdzie obok samej stacji zostanie zbudowana 3,5 kilometrowa sieć gazowa.

W ramach projektu stacja regazyfikacji, skroplony gaz jest dowożony cysternami. Następnie w stacji LNG jest przywracany do stanu gazowego rozprowadzany wśród odbiorców. Jest to tzw. „gazyfikacja wyspowa”. W przypadku Odrzywołu Urząd Gminy przygotowuje niezbędne informacje dotyczące potencjalnego rynku odbiorców gazu. Gmina przygotuje też niezbędną działkę pod budowę stacji.