Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Stan zagrożenia powodziowego w powiecie kozienickim

czwartek, 25 czerwca 2020 17:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Służby powiatu kozienickiego zostały postawione w stan gotowości z powodu rosnącego poziomu wody w Wiśle. Jeśli opady nie ustaną w sobotę lub niedzielę w powiecie zostanie ogłoszony alarm powodziowy. Mówił o tym starosta kozienicki Andrzej Jung w audycji Powiat Kozienicki na Fali.

Ze względu na intensywne opady stan wód znacząco się podniósł. Wodowskazy w Puławach pokazują 468 cm, a w Dęblinie 376 cm. Jeśli wody będzie przybywało w takim tempie jak do tej pory, czyli w granicach 80-90 cm na dobę, to dzisiaj zostanie wprowadzony stan zagrożenia powodziowego na terenie powiatu kozienickiego, a w sobotę lub niedzielę alarm powodziowy. - Uruchomimy wszystkie służby bezpieczeństwa na terenie powiatu, a także zorganizujemy naradę koordynacyjną z włodarzami gmin sąsiadujących z Wisłą – powiedział starosta kozienicki Andrzej Jung.

Po zamknięciu starostwa dla interesantów z powody zagrożenia koronawirusem, urząd wraca do normalności. Jak na razie interesanci muszą umawiać się na wizytę telefonicznie. - W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy zostanie zainstalowany kolejkomat do wydziałów merytorycznych na parterze takich jak: geodezja, komunikacja i kasa, który będzie umożliwiał wcześniejszą rejestrację i bezpośrednio w dniu przybycia, poszczególni petenci będą wzywani do stanowisk – wyjaśnia starosta kozienicki Andrzej Jung.

Niestety koronawirus dotarła do starostwa, a konkretnie do wydziału promocji. Pracownicy przebywają w tej chwili na kwarantannie, a wydział wróci do pracy najwcześniej 3 lipca w przypadku ujemnych wyników.

W tym tygodniu zarząd powiatu kozienickiego otrzymał absolutorium i wotum zaufania od rady powiatu. Nie obyło się jednak bez uwag dotyczących m.in. stanu dróg powiatowych. - Informowałem, że według budżetu wykonanie stanowi 11,57 proc. wydatków ogółem. Oczekiwania mieszkańców są duże, a nasze możliwości ograniczone. Wynika to m.in. z tego, że część dróg mamy nieuregulowe prawnie – wyjaśnia starosta.

W czerwcu powiat kozienicki odwiedził prezydent Andrzej Duda. Zadeklarował, że w 2025 roku zostanie otwarty most na Wiśle łączący gminę Kozienice z gminą Maciejowice. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 650 milionów złotych. Strona rządowa ma zapłacić za inwestycję na poziomie 80 %. Pozostałe koszty mają pokryć zainteresowane samorządy tj.: Gminy Kozienice i Maciejowice, Powiaty Garwoliński i Kozienicki, a także Województwo Mazowieckie. W styczniu 2019 samorząd Mazowsza zadeklarował, że pokryje 75 proc. kosztów leżących po stronie samorządów.

Całość rozmowy ze starostą możecie wysłuchać poniżej:

Zapraszamy do nas: