Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. January, męczennik
Dziś jest: 19 września 2020

Audycje Radiowe

Czy tarcze antykryzysowe uratowały polską gospodarkę? Komentarz dr Zbigniewa Kuźmiuka

wtorek, 07 lipca 2020 15:20 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z przedstawionych letnich prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE.

 - Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej wypada bardzo dobrze. Są kraje, gdzie prognozuje się, że na koniec roku Produkt Krajowy Brutto spadnie o 10 procent. Polska ma jeden z lepszych, jak nie najlepszy wynik. Wydaje się, że Polska jednak wyjdzie z tego obronną ręką – prognozy komentuje na antenie Radia Plus Radom dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do PE, członek Frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Ponadto PKB strefy euro ma w tym roku spaść o 8,7 proc., a w Polsce o 0,4 procent. Zdaniem naszego europosła najbardziej ucierpi w tym wymiarze branża turystyczna, a także samochodowa.

- Pewnych rzeczy odrobić się już nie da. Jednak liczę na to, że druga połowa roku będzie zdecydowanie lepsza. Jeśli chodzi o branże samochodową jest zdecydowany spadek kupna nowych aut. Place fabryk zastawione są nowymi samochodami. To, że w ogóle Polska jest w miarę w stabilnej sytuacji to wynik programów pomocowych, m.in. tarczy antykryzysowej, którą wprowadził rząd polski – podkreśla dr Zbigniew Kuźmiuk.

Posłuchaj całej rozmowy. Z europosłem dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawiała Magda Gliszczyńska