Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Audycje Radiowe

Bushcraft, czyli jak przetrwać w lesie

środa, 08 lipca 2020 17:58 / Autor: Beata Okulińska
Beata Okulińska

Budowa schronienia, przyrządzanie posiłku i nocowanie w lesie - to umiejętności, którymi mogą pochwalić się miłośnicy bushcraftu. Bo bushcraft to sztuka przetrwania w dzikim terenie z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości zdobyczy cywilizacji.

Jedną z podstawowych zasad bushcraftu jest szacunek dla przyrody. Amatorzy tego sposobu spędzania wolnego czasu starają się po swojej wizycie w lesie nie pozostawiać żadnych śladów - mówi Piotr Pudzianowski, miłośnik bushcraftu, Druga ważna zasada, to takie zachowanie, by nie przeszkadzać w żaden sposób naturalnym mieszkańcom lasu. 

Bushcraft obejmuje przygotowywanie posiłku, budowę schronienia, nocleg w lesie i po prostu przebywanie na łonie natury. Popularne jest spanie w prowizorycznych schronieniach i w rozwieszonych między drzewami hamakach. Noc spędzona w lesie dostarcza niezapomnianych wrażeń - zapewnia nasz gość. 

Pamiętajmy jednak, że na terenie Lasów Państwowych można biwakować i rozpalać ognisko tylko w wyznaczonych miejscach. Lasy Państwowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośnikom bushcraftu, opracowały specjalny program pilotażowy i wyznaczyły miejsca, gdzie można legalnie przenocować. Informacje znajdziecie tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival

Posłuchajcie audycji "Bliżej natury", w której Piotr Pudzianowski opowiada o bushcrafcie. Obejrzyjcie także zdjęcia z jego wypadu do lasu z żoną Agatą.