Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Audycje Radiowe

Rządowe promesy siłą wiatru w żagle samorządów. Dlaczego ziemia przysuska głosuje najliczniej?

czwartek, 09 lipca 2020 13:00 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- Wszelkie formy rządowego wsparcia dla samorządów są siłą wiatru w żagle. Ostatnim takim wiatrem jest rządowy projekt "Fundusz Inwestycji Lokalnych" - mówi Marian Niemirski, starosta przysuski.

Wczoraj Mateusz Morawiecki, który gościł na ziemi radomskiej wręczył promesy samorządowcom z tego regionu. Starosta Przysuski Marian Niemirski odebrał z rąk Premiera promesę o wartości ponad półtora miliona złotych na inwestycje powiatowe w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Te pieniądze mogą być przeznaczone na różne cele. Może być to inwestycja w zdrowie, w oświatę, czy drogi. W wielu przypadkach środki te będą wkładem własnym do Funduszu Dróg Samorządowych. Mniejsze gminy mają z tym problem, żeby zrealizować inwestycję i zabiegać o dodatkowe środki. Potrzebny jest wkład własny. Nawet, jeśli jest to mniejsza inwestycja drogowa za około milion zotych to gmina musi mieć wkład własny przynajmniej te 250 tysięcy. Często tych pieniędzy nie ma. Promesy rozwiązują te problemy - podkreśla Marian Niemirski.

Zdaniem naszego gościa dobra współpraca samorządu z rządem przynosi same pożyteczne rezultaty.

- Nie można dzielić, rząd to wy, a samorządy to my, ponieważ jest jedna Polska i musi być zrównoważony rozwój. W tej kwestii ważną rolę odgrywa również prezydent kraju, który jako głowa państwa jest drogowskazem, wyznacznikiem kierunków, pod każdym względem, rozwoju gospodarczego, polityki zagranicznej, ale też jest wyznacznikiem wartości - mówi starosta przysuski.

Marian Niemirski zauważa też, że 10 lat temu prowadzono politykę dyfuzyjno-polaryzacyjną, która wspierała duże ośrodki, dofinansowanie otrzymywały bowiem duże miasta i aglomeracje. To bogactwo miało spływać na mniejsze ośrodki. Oczywiście to był błąd. To był czas wielkiego niedofinansowania samorządów. Polska lokalna była pominięta. Dzisiaj przyświeca zasada zrównoważonego rozwoju - tłumaczy gość Radia Plus Radom.

Starosta Przysuski poinformował, że powiat realizował będzie pilotażowy Program "Opieka Wytchnieniowa 2020 w gminie i mieście Przysucha". Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs. Na ten cel pozyskano ponad 200 tys. zł. - Dzięki temu chcemy pomóc opiekunom osób niepełnosprawnym. ten program głównie dedykowany jest tym, którzy na co dzień zajmują się ciężko chorymi - podkreśla starosta Niemirski. Dodaje, że realizowany jest też projekt "Asystent Osoby Niepełnosprawnej", który pochłonie ponad 2 mln zł.

Starostę pytaliśmy też o to, jak powiat przysuski radzi sobie ze skutkami pandemii, w jaki sposób mobilizuje się mieszkańców, by tak licznie uczestniczyli w wyborach, dlaczego warto pójść do urn. Z naszym gościem rozmawiała Magdalena Gliszczyńska.