Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Powiat Kozienicki na Fali

czwartek, 16 lipca 2020 14:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Sytuacja kozienickich przedsiębiorców w czasie kryzysu, a także kryzys na polach wywołany suszą, a później ulewnymi deszczami – to tematy, o których mówiliśmy w najnowszej audycji Powiat Kozienicki na Fali.

W czerwcu zeszłego roku powołano Powiatową Społeczną Radę Przedsiębiorczości, która składała się z przedstawicieli firm z terenu powiatu i miała na celu wspieranie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Chyba nikt się wtedy nie spodziewał przed jak trudnym testem wkrótce stanie. Bowiem na początku tego roku świat nawiedziła pandemia koronawirusa. - Zagrożenie epidemiczne i związane z nim ograniczenia wymusiły czasowo zmniejszenie aktywności działania rady. Przewidziane spotkania i projekty czekają na realizację w dogodnym i bezpiecznym okresie po unormowaniu się sytuacji sanitarnej w kraju – mówi Krzysztof Stalmach, koordynator rady z ramienia starostwa:

Pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciąga rząd w postaci tarczy antykryzysowej. Wsparcie od władz centralnych otrzymują również samorządy. Starosta kozienicki Andrzej Jung odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego promesę inwestycyjną w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych opiewającą na kwotę prawie miliona złotych. Starosta kozienicki Andrzej Jung:

Pierwsza połowa roku przyniosła również długi okres bez opadów. Sytuacja taka naraziła rolników z terenu powiatu na znaczne straty w uprawach. Rekompensatą są odszkodowania wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niestety nie zawsze są one adekwatne do skali problemu. Dlatego w Magnuszewie powstanie automatyczna, bezobsługowa stacja, która przez całą dobę będzie monitorowała aktualne warunki pogodowe. Mówi Igor Czerwiński, naczelnik wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska w starostwie powiatowym w Kozienicach:

Tylko w 2019 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kozienicach wypłaciła około tysiąca odszkodowań z tytułu strat wyrządzonych przez suszę rolniczą.

Starostwo powiatowe w Kozienicach otrzyma dofinansowanie do budowy stacji od samorządu Mazowsza w kwocie 48 tysięcy złotych, które stanowią 80 procent kosztów inwestycji.

Po suszy przyszedł czas na ulewne deszcze. Razem z ich nadejściem powrócił problem retencji wodnej na terenie powiatu. W lipcu w starostwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polski.

Niestety, często urządzenia na terenie powiatu odpowiadające za zatrzymywanie wody lub jej odprowadzanie nie działają prawidłowo. - Środków finansowych nie starcza na remont wszystkich, dlatego Wody Polskie zwróciły się do nas o wskazanie tych wymagających natychmiastowej interwencji – wyjaśnia Igor Czerwiński:

Ze spotkania i dotychczasowej współpracy z Wodami Polskimi zadowolony jest starosta kozienicki Andrzej Jung:

Gospodarowanie wodą to temat, nad którym na pewno trzeba się pochylić, ponieważ każdy bez wyjątku jest uzależniony od stanu hydrologicznego swojego regionu.

Zapraszamy do nas: