Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. January, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kozienice (Św. Krzyża)
Dziś jest: Niedziela, 19 września 2021

Audycje Radiowe

Na rynku brakuje jabłek z powodu koronawirusa

czwartek, 03 września 2020 11:54 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Sadownicy mówią wprost o "nadzwyczajnym wzroście spożycia jabłek przez Polaków". Podobne zjawisko wystąpiło 5 lat temu, kiedy promowana była akcja "zjedz jabłko na złość Putinowi" jako odpowiedź na rosyjskie embargo na nasze jabłka.

Poseł Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i prezes Związku Sadowników RP mówił dzisiaj w „Bilansie Dnia”, że Polacy masowo sięgnęli po jabłka w okresie koronawirusa. Dodaje, że popyt na te owoce będzie większy od podaży, a to oznacza, że ceny mogą być znacząco wysokie. - Ale muszę jednocześnie usprawiedliwić sadowników, bo i tak ceny naszych jabłek są najniższe w Europie – komentuje Mirosław Maliszewski.

Ale jest i druga strona medalu. Jabłek na rynku jest mało i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zdecydowanej poprawie. Obecnie w chłodniach jest 89 procent mniej jabłek w stosunku do lipca 2019 roku. - Wszystko wskazuje na to, że zbiory będą mniejsze niż w ubiegłym roku. Dotyczy to również Ukrainy i krajów Europy Zachodniej – prognozuje prezes Związku Sadowników RP.

Z posłem Mirosławem Maliszewskim z Polskiego Stronnictwa Ludowego i prezesem Związku Sadowników RP rozmawialiśmy również na temat podatku cukrowego, obecnej sytuacji cydru, który miał być hitem eksportowym a teraz znika z półek sklepowych. Rozmawiał Radosław Mizera: