Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

Bilans Dnia

Rafał Rajkowski: mówienie, że lepiej podzielimy środki unijne w nowym województwie jest bzdurą!

czwartek, 10 września 2020 14:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski skrytykował pomysł wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Nie zgodził się również z opiniami polityków Prawa i Sprawiedliwości, że w wyniku utworzenia nowego województwa, różnice gospodarcze i rozwojowe zostaną wyrównane.

- To są tylko hasła. Oczekuję, by ktoś w końcu rozpoczął poważną debatę w tej sprawie. Nie będzie więcej euro dla nowego województwa w przypadku utworzenia nowego województwa. Oczekuję przeprowadzenia referendum - mówił polityk Platformy Obywatelskiej.

W dalszej części rozmowy zapytaliśmy naszego gościa o podział środków w obecnej perspektywie unijnej, bowiem Mazowsze ma do wydania ponad 8 mld złotych, z czego do regionu radomskiego trafiło do tej poru ok. 550 mln złotych, a więc ok. 7 procent z puli 8 mld złotych. - Perspektywa unijna jeszcze trwa. W poprzedniej do regionu radomskiego trafił 1 mld złotych. Dla porównania, do Płocka 680 mln złotych. Proszę zwrócić uwagę, że część środków unijnych jest przekazywania przez Samorząd Województwa Mazowieckiego np. na drogi - powiedział wicemarszałek Mazowsza.

Przed wakacjami Koleje Mazowieckie podpisały ze spółką Stadler umowę na budowę zaplecza technicznego dla nowych pociągów typu Flirt. Powstanie ono w Sochaczewie, a wartość kontraktu to 20 mln zł. Czyli serwisownia Kolei Mazowieckich w Radomiu stoi pod znakiem zapytania?

- Dokupiliśmy dwie potrzebne działki. Zrobiliśmy specjalny łącznik z torowiska. Ale proszę zwrócić uwagę, że epidemia koronawirusa nie sprzyja realizacji tego typu inwestycji. Rozmowy wciąż trwają, stąd mamy pewnie opóźnienia - powiedział Rafał Rajkowski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: