Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Bilans Dnia

Projekt przyszłorocznego budżetu Radomia z dużym deficytem

wtorek, 22 września 2020 12:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przebudowa wiaduktu wzdłuż ulicy Lubelskiej będzie jednym z kluczowych zadań inwestycyjnych w mieście – przewiduje projekt przyszłorocznego budżetu Radomia. Z powodu trwającej epidemii do miejskiej kasy wpłynęło ok. 30 mln złotych mniej z podatków w stosunku do roku ubiegłego.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski przyśpieszył w tym roku prace nad przyszłorocznym budżetem. W poniedziałek rozmawiał z przedstawicielami klubów w Radzie Miejskiej. - Uprzedziłem uczestników spotkania, że będzie to trudny budżet obarczony negatywnymi skutkami trwającej epidemii koronawirusa. Pewna część tegorocznych dochodów nie zostanie zrealizowana. Radnych poinformuję o tym na najbliższej sesji. Dzisiaj wiadomo, że nie wpłynie do miejskiej kasy 17,5 mln złotych podatku od osób fizycznych, 2 mln zł od osób prawnych, 6 mln zł od nieruchomości i środków transportowych, czy 3 mln zł ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej – powiedział prezydent Radosław Witkowski. Dodał, że zaproponuje radnym zwiększenie tegorocznego deficytu o 56 mln złotych. 

Kluczową przyszłoroczną inwestycją będzie przebudowa wiaduktu wzdłuż ulicy Lubelskiej i Żeromskiego. - To kluczowy projekt związany z uruchomieniem lotniska w naszym mieście. Chcemy skorzystać na tym, że polski rząd zdecydował o budowie portu lotniczego w Radomiu – powiedział prezydent miasta.

Prezydent Witkowski odniósł się także do wczorajszej konferencji radnych PiS, którzy chcieli się dowiedzieć, co się stało z 22 mln złotych, które wojewoda mazowiecki przelał na początku września na konto Urzędu Miejskiego w Radomiu. Przypomnijmy, że ponad 93,5 miliona złotych trafiło do gmin i powiatów subregionu radomskiego na uzupełnienie luki powstałej w wyniku zmniejszonych przychodów w budżetach jednostek samorządu terytorialnego z budżetu państwa. 

- Te pieniądze znajdują się na wydzielonym koncie Urzędu Miejskiego. Zgodnie z prawem te środki możemy wydać do końca 2022 roku. Na pewno zostaną przeznaczone na przebudowę ulicy Marii Fołtyn w strefie przemysłowej na północnej części miasta i budowę żłobka przy Batalionów Chłopskich – powiedział Radosław Witkowski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: