Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

Bilans Dnia

"Mały Watykan" będzie miastem uzdrowiskowym?

czwartek, 01 października 2020 13:33 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Władze Nowego Miasta nad Pilicą chcą przywrócić uzdrowiskowy charakter miejscowości. Mówił o tym burmistrz miasta Mariusz Dziuba, który był gościem Bilansu Dnia. W tym roku przypada 620 lat nadania praw miejskich Nowemu Miastu nad Pilicą.

W XIX wieku w Nowym Mieście nad Pilicą powstał pierwszy Polsce Zakład Przyrodoleczniczy. Kuracjusze z całego świata leczyli się przede wszystkim na gruźlicę, wyczerpanie nerwowe, czy choroby skóry.

- Dzisiaj po dawnym uzdrowisku nie ma śladu. Został zniszczony w czasie pierwszej wojny światowej. Standard i poziom leczenia nie odbiegał od uzdrowisk czeskich, szwajcarskich czy francuskich. Myślimy o tym, aby reaktywować działalność uzdrowiskową. Rozmawiamy z potencjalnymi wykonawcami tego przedsięwzięcia. To jeden z kierunków rozwoju naszego miasta - powiedział burmistrz Dziuba.

W okolicach Nowego Miasta nad Pilicą znajduje się wiele sosnowych lasów, dzięki temu okolice posiadają bardzo dobre powietrze. Ponadto wzgórza, na których znajduje się miasto, idące równolegle z rzeką Pilicą, mają na swych stokach bardzo wiele źródeł zimnej wody. Z nowym Miastem nad Pilicą związany jest błogosławiony Honorat Koźmiński, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych.

Burmistrz Mariusz Dziuba przyznał, że epidemia koronawirusa storpedowała przebieg obchodów związanych z 620-leciem nadania praw miejskich. - Musieliśmy trochę zmienić program obchodów o których informują banery, które powiesiliśmy w wielu miejscach naszego miasta - powiedział burmistrz Mariusz Dziuba, z którym rozmawiał Radosław Mizera: