Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Audycje Radiowe

Powiaty przejmą przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej?

czwartek, 08 października 2020 12:26 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Samorządy powiatowe wyrażają gotowość na ewentualne przejęcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Taką możliwość daje m.in. ostatnia nowelizacja ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia.

Rozmawialiśmy o tym ze starostą przysuskim Marianem Niemirskim, który jest także przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego. - Rozmawiamy o tym zagadnieniu z przedstawicielami strony rządowej. Wszyscy są za tym, aby podstawowa opieka zdrowotna była przy samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Powodów jest kilka, wójtowie mają problem z lekarzami, brakuje specjalistów, my jako powiat możemy poszerzyć ten zakres - powiedział starosta Niemirski.

- W czasie ostatniej nowelizacji ustawy o NFZ wprowadzono zapis, że jeśli publiczna lub niepubliczna przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie prowadziła usług przez 5 dni, to fundusz zleca takie zadanie samorządowi powiatowemu - dodał starosta Marian Niemirski, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

Z naszym gościem rozmawialiśmy również na temat ujednolicenia organów założycielskich szpitali oraz naborze do drugiego etapu rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.