Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Audycje Radiowe

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk komentując debatę nt. Wspólnej Polityki Rolnej upomina się o dobro małych gospodarstw

środa, 21 października 2020 09:19 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

- Wyłączenie małych gospodarstw z kryterium kwalifikowalności nie zagrozi ambicjom środowiskowym a będzie ważnym krokiem w kierunku uproszczenia WPR, na co oczekuje europejskie rolnictwo - mówił europoseł Zbigniew Kuźmiuk w trakcie debaty poświęconej reformie Wspólnej Polityki Rolnej. W UE rozmowy na ten temat trwają od ponad dwóch lat. Jak dotąd kraje członkowskie nie doszły w tej sprawie do porozumienia.

W trakcie posiedzenia europosłowie PiS wezwali do wyrównania dopłat dla rolników w UE. -Ta dyskryminacja powoduje zagrożenie dla przyszłości rolnictwa - mówi poseł Zbigniew Kuźmiuk. Przypomnijmy, że dopłaty dla rolników polskich są obecnie niższe niż dla zachodnioeuropejskich. Zbigniew Kuźmiuk wskazał również na potrzebę uproszczenia przepisów i zmniejszenia barier administracyjnych, w szczególności dla małych gospodarstw rolnych. Jako dobre rozwiązenie ocenił propozycję, by 1/3 budżetu z pierwszego filaru WPR na rolnictwo została przeznaczona na kwestie ekologiczne.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o tym, jak konkurować z eksporterami żywności z Ameryki Południowej, czy Północnej? Czy Unia wystarczająco broni polskich producentów rolnych? Pytaliśmy też, czy znikną z polek sklepowych takie etykiety jak "w stylu jogurtu", "maślany smak", "ser bezmleczny", „wege burgery”, kiełbaski roślinne”? Przypomnijmy, że Bruksela chce wyrugować takie i podobne zamienniki. Polskie organizacje rolnicze nie chcą, by wyroby roślinne były nazywane tak jak produkty mięsne.

Z europosłem dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, członkiem Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, który bierze udział w sesji plenarnej w Brukseli rozmawiał Radosław Mizera: