Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

Audycje Radiowe

Powiat Kozienicki na Fali

czwartek, 12 listopada 2020 17:00 / Autor: Kamil Zapora
Starosta Kozienicki Andrzej Jung, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

O nowej komendzie powiatowej straży pożarnej, szpitalu powiatowym, a także planowanych i zakończonych inwestycjach mówiliśmy w kolejnej audycji Powiat Kozienicki na Fali.

Kozieniccy strażacy mogą mieć nową komendę zlokalizowaną na rogu ulic Gen. Sikorskiego i Głowaczowskiej. Starostwo powiatowe w Kozienicach przekazało już działkę w trwałe zarządzanie komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej. Nowa komenda to nie nowy pomysł. Pierwsze plany wspomina starosta kozienicki Andrzej Jung:

Jak się okazuje, nowa komenda będzie pierwszą samodzielną, w pełni służącą tylko Państwowej Straży Pożarnej. Mówi Komendant powiatowy PSP w Kozienicach mł. bryg. Kamil Bieńkowski:

Teraz strażacy liczą na środki finansowe z rządowego programu modernizacji służ mundurowych na lata 2021-24.

Dodatkowo w planach starostwa jest stworzenie w tamtym miejscu lądowiska dla helikopterów. Jest to doskonała lokalizacja ze względu na bliskie sąsiedztwo szpitala.

Jednak nie będzie to jedyna inwestycja w tej okolicy. Nieopodal nową siedzibę będzie miał też Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy, obecnie zlokalizowany w Opactwie. - Projekt jest na ukończeniu, a my zabezpieczamy już w prowizorium budżetowym 3,5 mln złotych – zdradził starosta:

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie to osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu. Liczba wychowanków ośrodka w zależności od roku wynosi od 50 do 60 osób. Mówi Anna Grzesik, dyrektor SOSW:

Natomiast w październiku zakończyła się długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja przy Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach:

Szpital w Kozienicach stał się bogatszy o cztery respiratory. Trzy z nich zostały zakupione ze środków wojewody mazowieckiego, natomiast czwarty dzięki wsparciu Gminy Kozienice. W marcu tego roku burmistrz Piotr Kozłowski uruchomił rezerwę kryzysową w kwocie 166 tysięcy złotych. Oprócz respiratora za te pieniądze zostały zakupione jeszcze m.in. kardiomonitor i przenośny aparat RTG.

Koronawirus rzucił cień na cykliczne wydarzenia na terenie powiatu kozienickiego. 11 listopada starosta kozienicki uczestniczył w kameralnych obchodach 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mimo obostrzeń kozieniczanie nie zapomnieli o bohaterach, którym zawdzięczają wolność i suwerenność:

Inaczej niż w zeszłym roku wyglądał też coroczny koncert w kościele Wniebowzięcia NMP w Opactwie w ramach cyklu Mazowsze w Koronie. Przed ograniczoną publicznością zaprezentował się zespół Luteduo Plus wykonujący muzykę barokową.

Powiat Kozienicki od 2006 roku wraz z Mazowieckim Instytutem Kultury, który jeszcze wtedy nosił nazwę Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, współorganizuje koncerty z cyklu Mazowsze w Koronie. Muzyczne wieczory w zabytkach Architektury Mazowieckiej.