Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Bilans Dnia

Adam Struzik: uważam za niestosowne próby podważania autorytetu św. Jana Pawła II

wtorek, 17 listopada 2020 14:40 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Marszałek Mazowsza Adam Struzik broni autorytetu św. Jana Pawła II. Polityk solidaryzuje się ze stanowiskiem Kolegium Rektorskim KUL, które oświadczyło, że próby obarczania papieża-Polaka odpowiedzialnością za tragedię ofiar nadużyć seksualnych duchownych są insynuacją i manipulacją.

- Miałem zaszczyt kilkukrotnie spotykać się osobiście z Janem Pawłem II. Miałem olbrzymie zaufanie do jego nauki i nawet prasowe insynuacje prasowe tego nie zmieniają. Nie wyobrażam sobie, by papież-Polak miał wiedzę o tych przypadkach i nie reagował. Nie uważam, że mamy dzisiaj prawo do daleko idących wniosków, że Ojciec Święty coś ukrywał, czy zamiatał pod dywan. Dla mnie Jan Paweł II nadal pozostaje autorytetem. Czym byłby dzisiaj świat i Polska, gdyby nie ten pontyfikat? Dlatego uważam za niestosowne próby podważania autorytetu papieża. Jeśli były przypadki patologiczne, to trzeba wyciągać konsekwencje. Trzeba zadbać o ofiary czynów pedofilskich a nie niszczyć autorytety – powiedział marszałek Adam Struzik, który był gościem Radia Plus Radom.

Marszałek Struzik odniósł się także do współpracy ze służbami wojewody mazowieckiego w walce z koronawirusem. - Jest coraz lepsza. Ale na początku brakowało nam dialogu administracji rządowej z dyrektorami poszczególnych szpitali przy wydawaniu decyzji w sprawie tworzenie łóżek covidowych. Problemem są niedobory w Agencji Rezerw Materiałowych, bowiem zapotrzebowanie na sprzęt dociera, albo z dużym opóźnieniem – powiedział Adam Struzik.

Marszałek Adam Struzik wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie ze środków unijnych kolejne 100 mln złotych na walkę z koronawirusem. Do tej pory samorząd Mazowsza przekazał na ten cel 285 mln złotych z czego 255 mln złotych na programy wsparcia dla 70 szpitali i stacji pogotowia ratunkowego.

Do tej pory Samorząd Mazowsza przeznaczył 7 mln złotych dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, głównie na zakup materiałów ochronnych, jak również kardiomonitory czy pompy infuzyjne. - Wczoraj na zarządzie podjęliśmy decyzję o zakupie urządzeń do sterylizacji, w sumie kilkanaście mln złotych – poinformował marszałek Mazowsza Adam Struzik, z którym rozmawiał Radosław Mizera: