Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

Bilans Dnia

Radosław Witkowski: nie będzie cięć etatów w Urzędzie Miejskim

środa, 18 listopada 2020 13:10 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Nie przewidujemy podwyżek lokalnych podatków – zadeklarował prezydent Radomia Radosław Witkowski, oceniając projekt przyszłorocznego budżetu Radomia. Wpływy do budżetu z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT oraz z tytułu podatków lokalnych będą o około 50 mln zł mniejsze od ubiegłorocznych. Prezydent miasta nie przewiduje również cięcia etatów z Urzędzie Miejskim i jednostkach samorządowych. Po raz pierwszy od kilkunastu lat w budżecie Radomia nie zabezpieczono funduszy unijnych.

Prezydent Witkowski, który był gościem Bilansu Dnia powiedział, że wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe, szukam oszczędności nie chce podnosić podatków. - To trudny czas, przez który musimy wspólnie przejść. Nie przewiduję cięć etatów z Urzędzie Miejskim. Od początku pandemii odnotowaliśmy spadek w zatrudnieniu. Ale wynika to z tego, że osoby przeszły na emeryturę. Obecne zatrudnienie pozwala na obsługę ponad 200-tysięcznego miasta – powiedział gość Bilansu Dnia.

Zgodnie z przygotowanym projektem dochody miasta mają wynieść ponad 1 mld 345 mln zł, a wydatki – 1 mld 408 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo aż ponad 507 mln zł, miasto wyda na oświatę. To stanowi ponad 36 proc. całego budżetu. - Czy to wystarczy? Nie wiem. Dzisiaj nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedź. Kolejny raz z miejskich podatków będziemy musieli dołożyć do tego systemu edukacyjnego ok. 150 mln złotych.

Mimo trudnej sytuacji miasto nie rezygnuje z ważnych dla mieszkańców inwestycji. W 2021 roku pochłoną one ponad 134 mln złotych. - W budżecie na 2020 rok na inwestycje było ponad 220 mln złotych, w roku przyszłym będzie to 137 mln złotych z czego 90 mln to zadania kontynuowane. Musimy pamiętać, że po raz pierwszy od kilkunastu lat w naszym budżecie nie zabezpieczono funduszy unijnych – powiedział Radosław Witkowski.

W 2021 roku będzie kontynuowana budowa trasy N-S, zakup wyposażenia Centrum Rehabilitacji, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31, przebudowa ulicy Szydłowieckiej czy przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej. W planie wydatków inwestycyjnych jest też m.in. przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego, remont oddziałów i zakup wyposażenia dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, termomodernizacja budynków szkolnych PSP 13, PSP 29, IV LO i ZSZ im. mjr Hubala, zagospodarowanie terenów w rejonie ulic Bema, Sowińskiego, Jasińskiego, kontynuacja Radomskiego Programu Drogowego i Chodnikowego czy budowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju. - Tak jak deklarowałem, prace nad budżetem rozpoczęliśmy we wrześniu. Udało się nam uzwględnić w budżecie kilka propozycji, które zgłaszali radni, również z opozycji, w tym Radomskiego Programu Drogowego i Chodnikowego - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: