Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Bilans Dnia

Jakie zmiany czekają europejskie, w tym polskie rolnictwo?

czwartek, 26 listopada 2020 14:51 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Znaczące ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów oraz antybiotyków. Takie zmiany czekają europejskie rolnictwo. Tylko nie wiadomo, czy propozycje zostaną wprowadzone z powody pandemii. Rozmawialiśmy o tym z posłem Parlamentu Europejskiego Zbigniewem Kuźmiukiem.

Radom szczepienia

Tematem naszej rozmowy były założenia strategii "Od pola do stołu". Ten plan w ramach Europejskiego Zielonego Ładuw prowadzena system zrównoważonej produkcji żywności. Wszystko po to, by unijna produkcja była przyjaźniejsza dla klimatu. Niewykluczone, że zostaną wprowadzone surowsze standardy warunków hodowli, takie jak np. odpowiednia przestrzeń.

Realizacja planu stoi pod dużym znakiem zapytania, bowiem projekt wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu UE na lata 2021-2027, zakłada zmniejszenie wydatków na rolnictwo. Zbigniew Kuźmiuk mówi, że poprzednia Komisja Europejska przedstawiła w maju 2018 roku projekt budżetu, w którym zredukowano środki na Wspólną Politykę Rolną o 17 procent, co w świetle nowych wyzwań stojących przed europejskim rolnictwem wydaje się nie do przyjęcia.

Z posłem PE Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawiał Radosław Mizera: