Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

Bilans Dnia

Lekarze z Radomia: szczepienia przeciw COVID-19 powinny być naszym obowiązkiem

wtorek, 22 grudnia 2020 16:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Lekarze z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Anna i Wojciech Dworzańscy przekonują, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być naszym obowiązkiem. Zabrali także głos w sprawie stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19.

Dr Wojciech Dworzański jest koordynatorem szpitala zakaźnego w Radomiu. Na polecenie wojewody mazowieckiego przygotowano 230 łóżek covidowych. W chwili obecnej zajętych jest ok. 160 miejsc. - Szczepienia powinny być naszym obowiązkiem, bo tylko w ten sposób możemy zapanować nad pandemią. Wątpiących w sens szczepień zapraszam do szpitala. Na oddziale leżą osoby w wieku 20, 30 czy 40 lat i które nie były w grupie ryzyka ale COVID-19 przebiegał u nich w sposób drastyczny, włącznie z podłączeniem do respiratora - powiedział dr Dworzański.

Poinformował również, że pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. Szczepionki trafią do wybranych szpitali. Do Radomia również. - Listy mamy prawie już skompletowane - powiedział dr Dworzański.

Natomiast dr Anna Dworzańska zachęca do szczepień osoby, które już chorowały na COVID-19, lub jeszcze nie. - Nie jesteśmy pewni, czy osoby, które przechorowały mają odpowiednie miano przeciwciał i czy ich liczba ochroni przed ponownym zachorowaniem. Jeśli chodzi o amantaydynę, proponuję skupić się na szczepieniach. Ten lek nie ma badań naukowych, by zastosować go w leczeniu - powiedziała dr Dworzańska.

Naszego gościa pytaliśmy także o raport KANTAR "Stosunek Polaków do szczepień przeciw koronawirusowi", z którego wynika, że prawie połowa badanych bardziej od zakażenia koronawirusem boi się powikłań po szczepieniu. - Ja osobiście jestem pod wrażeniem tej szczepionki i cieszę się, że mamy możliwość korzystania z dobrodziejstwa nauki - powiedziała gość Bilansu Dnia.

Z Anną i Wojciechem Dworzańskimi - lekarzami z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rozmawiał Radosław Mizera: