Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Bilans Dnia

Michał Franas w Bilansie Dnia

czwartek, 14 stycznia 2021 10:23 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Poświętne
Marcin Prejs

Gmina Poświętne będzie w tym roku inwestować w drogi, zamierza także budować kanalizację. W budżecie znalazły się również zadania w infrastrukturę oświatową i sportową. Mówił o tym w Bilansie Dnia wójt Michał Franas.

W Bilansie Dnia Michał Franas podsumował 2020 rok. Przyznał, że z uwagi na pandemię był on trudny dla samorządu. Ale z podobnymi problemami musieli zmagać się także włodarze innych gmin. Ostatecznie jednak zaplanowane przedsięwzięcia gmina zrealizowała w około 90 proc.

Michał Franas mówił także o głównych założeniach tegorocznego budżetu. Przyznał, że podobnie jak w ubiegłych latach samorząd inwestował będzie przede wszystkim w drogi, kanalizację i oświatę. Na zadania inwestycyjne gmina przeznacza 10 proc. swojego budżetu. To około 1,7 mln zł. – Ale mamy nadzieję, że pozyskane środki, o które aplikujemy, pozwolą ten budżet powiększyć dwu-, a może i trzykrotnie – mówił. Wójt wyjaśnił, że samorząd zamierza m.in. wybudować około 6 km dróg, dokończyć kanalizację w Małoszycach, wybudować boisko w Gapininie, dokończyć modernizację boisk przy szkole w Poświętnem oraz rozbudować sieć wodociągową. W planach jest także termomodernizacja szkoły w Dębie.

Wójt Poświętnego przypomniał także postać majora Hubala, który 30 kwietnia 1940 roku zginął w lesie pod Anielinem, właśnie na terenie obecnej gminy Poświętne. Zapewnił, że samorząd stara się kultywować pamięć o Henryku Dobrzańskim. W ubiegłym roku przekazał na rzecz Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala budynek, w którym powstać ma sala edukacyjna poświęcona pamięci majora. Michał Franas mówił również o filmowym dziedzictwie gminy Poświętne. To właśnie tu powstały sceny do takich filmów jak m.in. „Katyń” czy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. O tradycji filmowej przypominają w Poświętnem specjalne tablice.

Posłuchał całej rozmowy z Michałem Franasem, wójtem Poświętnego: