Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Bilans Dnia

Robert Fidos: szukamy firmy, która usunie toksyczne odpady

poniedziałek, 18 stycznia 2021 17:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Żadna z firm nie zgłosiła się do przetargu w celu usunięcia toksycznych odpadów, które nielegalnie umieszczono w jednym z budynków w Borkowicach w powiecie przysuskim. Drugie podejście do przetargu gmina zaplanowała na początek lutego. Nawet jeśli uda się rozstrzygnąć postępowanie, to nie ma gwarancji, że chemikalia zostaną usunięte w tym roku. Dlaczego?

Podpisana pod koniec ubiegłego roku umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę ponad 8 mln złotych celem usunięcia odpadów nie oznacza, że zakończyły się obawy ze strony mieszkańców o zdrowie i życie.

- W grudniu nie zgłosiła się żadna firma, która mogłaby usunąć toksyczne odpady. Mam nadzieję, że nastąpi to na początku lutego. Sytuacja nie jest wcale taka dobra. Firmy twierdzą, że mają zbyt dużo pracy z usuwaniem takich odpadów. Odpady mogą czekać w kolejce na utylizację nawet do października 2022 roku - powiedział wójt Robert Fidos.

W magazynach koło miejscowej szkoły, w samym centrum gminy, złożono nielegalnie ok. półtora tysiąca ton toksycznych odpadów.

W sprawie składowania toksyn toczy się proces przed sądem w Poznaniu. Na ławie oskarżonych zasiada osiem osób.

Z wójtem Brokowic Robertem Fidosem rozmawiał Radosław Mizera: