Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Bilans Dnia

Anna Kwiecień: o jakości służby zdrowia w terenie odpowiadają samorządy

wtorek, 19 stycznia 2021 17:19 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

- O jakości służby zdrowia w terenie odpowiadają samorządy. Obok dobrze zarządzanych szpitali są lecznice, które potrzebują wsparcia – powiedziała poseł Anna Kwiecień, która była gościem Bilansu Dnia. Z wiceszefową sejmowej komisji zdrowia rozmawialiśmy o planach dotyczących centralizacji szpitali. Rząd planuje przenieść do wojewodów nadzór nad szpitalami. To około 250 placówek zarządzanych obecnie przez powiaty i kilkadziesiąt nadzorowanych przez marszałków.

Minister zdrowia potwierdził powołanie zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych. Pod koniec lutego mamy poznać założenia do projektu, a 31 maja ma być gotowy projekt ustawy. - Jest grupa posłów, która domaga się, aby szpitale znalazły się w gestii wojewodów. Między innymi w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, wbrew woli pracowników i opinii wojewody mazowieckiego, doszło do likwidacji 100 łóżek – powiedział poseł Anna Kwiecień.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o tym, że po celebrytach teraz pracownicy jednego z największych producentów leków szczepią się przeciw COVID-19 w "grupie 0". Czyli poza kolejką. - Każda taka osoba wykazuje się brakiem empatii, egoizmem czy brakiem zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Proszę spojrzeć, jak seniorzy ze spokojem czekają na swoją kolejkę – powiedziała Anna Kwiecień.

Dalej naszego gościa pytaliśmy o chaos prawny w sprawie obostrzeń dotyczących przedsiębiorców. - Wszyscy jesteśmy zmęczeni obecną sytuacją, ale proszę przypomnieć sobie, że w czasie światowego kryzysu gospodarczego w latach 2008-09 przedsiębiorcy mogli liczyć na 9 mld złotych wsparcia. U nas ograniczenia z powodu pandemii są najlżejsze. Polski rząd dla przedsiębiorców uruchomił 177 mld złotych, plus 13 mld złotych w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej – powiedziała poseł Kwiecień.

W sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpoczynają się prace nad projektem ustawy dotyczącym 14. emerytury, która będzie świadczeniem jednorazowym wypłaconym w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. Dla zdecydowanej większości będzie to kwota 1250 zł brutto. - Musimy wspierać naszych emerytów. Proszę spojrzeć, że w czasie pandemii najlepiej sobie radzimy w Europie ze skutkami gospodarczymi. Dlatego powinna nas obowiązywać solidarność międzypokoleniowa – powiedział poseł Anna Kwiecień, z którą rozmawiał Radosław Mizera: