Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Bilans Dnia

Radomscy seniorzy czekają na szczepienia przeciw COVID-19

czwartek, 21 stycznia 2021 17:15 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Radosław Mizera
Magdalena Gliszczyńska

- Mam nadzieję, że szczepienia w naszym mieście ruszą zgodnie z planem, czyli w najbliższy poniedziałek 25 stycznia. Na pierwszy tydzień w szpitalu mamy komplet zainteresowanych seniorów – mówi Jerzy Zawodnik wiceprezydent Radomia, który był gościem „Bilansu Dnia”, w czwartek 21 stycznia.

Tego dnia obchodzony jest Dzień Babci, 22 stycznia Dzień Dziadka, dlatego też to okazja, by rozmawiać na temat realizowanej w mieście polityki senioralnej oraz bieżacych problemach dotyczących seniorów. Obecnie szczepienia, to temat, który budzi największe zainteresowanie seniorów. Potwierdza to także Jerzy Zwodnik odpowiedzialny za zdrowie w mieście. W ostatnim czasie uruchomiona została infolinia dotycząca szczepień, trwają też zapisy dla osób powyżej 80-tego roku życia. - Z danych miejskiego szpitala wynika, że na pierwszy tydzień zapisanych jest komplet osób, które możemy zaszczepić. Dziennie może to być 240 seniorów i taka lista jest wypełniona na pierwszy tydzień od tego poniedziałku. Oczywiście osobom z orzeczeniem o niepełnostrawności zapewniamy bezpłatny dowóz na szczepienia oraz tym powyżej 70-tego roku życia, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień – informował Jerzy Zawodnik w podsumowaniu dnia.

Przypomnijmy, że gminna infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko Covid-19, działa po numerem telefonu (48) 36-20-500. Można tam otrzymać wszelkie informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.45 i od 14.15 do 19.00. Ponadto urząd zapewnia osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym (aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub I grupę) bezpłatny dowóz do punktów szczepień. Zapisy na transport rozpocznęły się 20 stycznia. Radomianie mogą się zaszczepić w 28 punktach szczepień na terenie całego miasta.

Jak dodaje wiceprezydent Radomia, szczepienia nie udało się wykonać we wszystkich DPS-ach. Chodzi m.in. o placówkę Nad Potokiem. - Niestety Zakład, który miał szczepić pensjonariuszy na miejscu nie dostał szczepionek i nie było to możliwe. Wygląda to różnie w zależności od Zakładu, który obsługuje daną placówkę. Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Holszańskiej większość osób została zaszczepiona, połowa w DPS przy Garbarskiej, a przy Wyścigowej około 30 osób skorzystało ze szczepień – tłumaczy Jerzy Zawodnik.

Totalizator Sportowy wciąż nie przejął pomieszczeń, w których ma zorganizować tymczasowy szpital dla chorych na covid-19. - Otrzymaliśmy już trzeci projekt umowy, który niestety nie uwzględnia wynegocjowanych wcześniej warunków. My, ze swojej strony, postawiliśmy już do dyspozycji pomieszczenia zakładu rehabilitacji w głównym budynku szpitala oraz oddaliśmy do użytku nowy obiekt Centrum Rehabilitacji. Mam nadzieję, że wkrótce po interwencji wojewody uda się dojść po porozumienia i Totalizator Sportowy przystąpi do realizacji powierzonego mu zadania – mówi gość „Bilansu Dnia”.

W rozmowie wiceprezydent zapewnił, że miasto wciąż przeznacza określoną pulę pieniędzy na realizację zadań z zakresu polityki senioranej, która zajmuje znaczące miesjce w zarządzaniu miastem. - Chcemy nadal podejmować inicjatywy, które mają pomóc seniorom. Obecnie robimy to w mniejszym zakresie, ale oferujemy to co terioz jest potrzebne, czyli m.in. porady z psychologiem, czy zajęcia w miejszym gronie, te które można zorganizować, bo wiele rzeczy z wiadomych względów musiało być zawieszonych – podkreśla Jerzy Zawodnik.Posłuchaj całej rozmowy Magdy Gliszczyńskiej