Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

Audycje Radiowe

Marek Ryszka: przekażemy blisko 7 milionów na walkę z koronawirusem

poniedziałek, 25 stycznia 2021 17:21 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W tym roku Wojewódzkie Fundusze będą kontynuować wsparcie w walce z koronawirusem przeznaczając na ten cel kolejnych 6,7 mln zł. Pieniądze trafią do szpitali. Z naszym gościem rozmawialiśmy również o programach: "Czyste Powietrze" i "STOP SMOG".

W ubiegłym roku Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce przekazały szpitalom wsparcie w zakresie zapobiegania i zwalczania COVID-19. Była to kwota 6 mln złotych. Jak poinformował Marek Ryszka, prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie w tym roku akcja będzie kontynuowana. Na ten cel zostanie przekazane kolejnych 6,7 mln zł.

- Zaoferowany w ubiegłym roku przez WFOŚiGW mechanizm wsparcia walki z COVID-19 został pozytywnie przyjęty przez beneficjentów, dlatego wyraziliśmy gotowość dalszego finansowania przedsięwzięć. W 2021 roku przeznaczymy łącznie 6,7 mln zł na działania związane z zagospodarowaniem zakaźnych odpadów medycznych w szpitalach w swoich regionach - powiedział prezes Marek Ryszka.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o programie Czyste Powietrze, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program jest adresowany dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

- W województwie mazowieckim wypłaciliśmy beneficjentom kwotę prawie 150 mln złotych. Dodam jeszcze, że w 2020 roku wpłynęło do nas ponad 8 tys. wniosków – powiedział prezes Marek Ryszka. Z kolei dla gmin dedykowany jest program STOP SMOG. Jest to rządowy program dla gmin na rzecz wsparcia dla domów jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Program finansuje wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Wnioskodawcą w programie jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji.

Z Markiem Ryszką, prezesem zarządu WFOŚiGW w Warszawie rozmawiał Radosław Mizera: