Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Bilans Dnia

Marek Suski: marzenia Jedlni-Letnisko o mieście są bardzo realne

poniedziałek, 08 lutego 2021 17:19 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Poseł Marek Suski, który był dzisiaj gościem Bilansu Dnia powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie wspierało dążenia gminy Jedlnia-Letnisko w sprawie nadania praw miejskich. Polityk ma nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu poznamy gminy w naszym regionie, które otrzymają wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Poseł Suski odniósł się również do obecnej sytuacji w Porozumieniu Jarosława Gowina.

Niebawem mają ruszyć konsultacje z mieszkańcami gminy Jedlnia-Letnisko w sprawie nadania praw miejskich. W planach jest także rozpoczęcie akcji informacyjno-promocyjnej. Przypomnijmy, że radni jednogłośnie poparli wniosek dotyczący rozpoczęcia konsultacji w sprawie nadania praw miejskich.

- Cieszę się z tej inicjatywy. Powstał już społeczny komitet poparcia dla tego pomysłu. Jeśli znajdzie się dla mnie miejsce, to chętnie przystąpię do komitetu. Dotychczasowe doświadczenia gmin wiejskich, które stały się miastami, pokazują, że warto się podjąć takiego wyzwania. Popieram marzenia mieszkańców Jedlni-Letnisko – powiedział poseł Marek Suski.

Polityk PiS nie wyklucza, że jeszcze w tym tygodniu kancelaria premiera ogłosi nabór do Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych i Funduszu Dróg Samorządowych. - Wnioski miały zostać ogłoszone w ubiegłym tygodniu, ale faktycznie zainteresowanie tymi środkami przerosło oczekiwania nasz wszystkich. Wartość wniosków, które oczekują na wsparcie wynosi ok. 4 mld złotych a do podziału jest ok. 200 mln złotych.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o trwających konsultacjach w sprawie unijnego budżetu Mazowsza na lata 2021-27. Regionalne mazowieckie - dzięki dokonanemu w 2018 roku podziałowi statystycznemu - przypadnie ok. 1,6 mld EUR. Warszawa i okolice - jako jeden z najbogatszych regionów w całej UE ma dostać ok. 150 mln EUR. - Dochodzą nas sygnały, że władze stolicy chcą więcej dla siebie pieniędzy. Wychodzi na to, że najbogatsze miasto w Polsce nie chce się dzielić z innymi miastami – powiedział poseł Marek Suski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: