Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

Audycje Radiowe

Gmina Wieniawa: Są oferty na dwie duże inwestycje

środa, 17 lutego 2021 12:09 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Wpłynęły oferty na zaprojektowanie i budowę oczyszczalni ścieków w Kłudnie oraz sieci kanalizacyjnej wraz z oczyszczalnią w Skrzynnie.

- To inwestycje kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska - mówi Krzysztof Sobczak, wójt gminy Wieniawa.

W audycji "Gmina Wieniawa na Fali" rozmawialiśmy między innymi o odśnieżaniu dróg na terenie gminy.

- Gmina Wieniawa ma charakterystyczne położenie, że przecina ją na pół droga krajowa nr 12, która jest utrzymywana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie główne ciągi komunikacyjne to drogi powiatowe, a na naszych drogach gminnych staramy się zachowywać przejezdność. Drogi są posypywane solą i piaskiem. Cały nawiewany śnieg jest odgarniany - powiedział wójt Krzysztof Sobczak.

Wójt Krzysztof Sobczak powiedział, że pieniędzy w budżecie wystarczy na bieżące utrzymanie dróg.

- Jeśli chodzi o stronę budżetową, to myślę, że nie będzie problemu ze środkami, żeby utrzymywać drogi w należytym stanie. Ewentualnie będziemy przesuwać środki z innych działów. Mam nadzieję, że warunki nie będą na tyle niekorzystne, żeby trzeba było robić większe zmiany - powiedział wójt.

W audycji rozmawialiśmy także o przetargu na zaprojektowanie i budowę oczyszczalni ścieków w Kłudnie. Ofertę złożyła jedna firma na kwotę 5,8 mln zł.

- Zakładaliśmy, że inwestycja zamknie się kwotą około 5 mln zł, jednak jest ona na tyle ważna, że obecnie szukamy rozwiązań, które umożliwiłyby nam sfinansowanie i realizację tego zadania. Chcemy je sfinansować pożyczką w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek został złożony. Równolegle czekamy na rozstrzygnięcie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - mówi Krzysztof Sobczak.

Dwie oferty wpłynęły do przetargu na zaprojektowanie i budowę sieci kanalizacji wraz z oczyszczalnią ścieków w Skrzynnie. Obie są wyższe niż zakładała gmina, ale wójt tłumaczy, że jest to związane z technologią, jaką stosują obie firmy.

- Rozbieżności wynikają z zaproponowanej przez wykonawców technologii. Mam nadzieję, że będzie możliwość jego realizacji z wykorzystaniem środków, które mamy w budżecie, jak również współfinansowania tego zadania pożyczką w WFOŚiGW - powiedział wójt.

Z wójtem Krzysztofem Sobczakiem rozmawialiśmy także o znaczeniu obu inwestycji dla gminy.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: