Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Ks. Senderski: przywrócenie kultu św. Kazimierza zawdzięczamy bp. Materskiemu

czwartek, 04 marca 2021 17:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj obchodzimy odpust ku czci św. Kazimierza, patrona miasta Radomia i diecezji radomskiej. Z tej okazji rozmawialiśmy z księdzem Grzegorzem Senderskim, proboszczem parafii św. Kazimierza w Radomiu. Od 2003 roku kościół posiada godność bazyliki mniejszej.

- To właśnie 40 lat temu za sprawą bp. Edwarda Materskiego ożyła pamięć o pobycie królewicza Kazimierza w Radomiu - przypomniał ks. Grzegorz Senderski, który był gościem Bilansu Dnia. W październiku 1981 roku odbyły się główne uroczystości związane z 500. rocznicą przybycia świętego Kazimierza do Radomia, skąd przez dwa lata w imieniu ojca, króla Kazimierza IV Jagiellończyka, rządził krajem. - Bp Materski urodził się w Wilnie, dlatego zaangażował się w przywrócenie kultu św. Kazimierza w naszym mieście i diecezji. Również ksiądz biskup ustanowił parafię w Radomiu, której patronem został św. Kazimierz – dodał proboszcz parafii.

Ks. Senderski przypomniał, że decyzję Stolicy Apostolskiej w 2003 roku kościół został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej. Znajduje się w niej kaplicy św. Kazimierza, w której przechowywane są relikwie świętego. Zostały one przywiezione z Wilna w 1989 roku oraz obraz św. Kazimierza, który w 1981 roku namalowała s. Vianneya Stasiak z okazji 500. rocznicy dwuletniego pobytu św. Kazimierza w Radomiu.

Ks. Senderski poinformował także, że od kilkunastu lat czwartego dnia każdego miesiąca o 17.30 odprawiane są nabożeństwa ku czci patrona parafii na Zamłyniu.