Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Starosta Trelka: coraz lepsza kondycja szpitali w Pionkach oraz Iłży

piątek, 05 marca 2021 14:04 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Chcemy, aby nasze szpitale wybierane przez lekarzy i pacjentów jako dobre miejsce do pracy oraz leczenia w nowoczesnych warunkach. To nasza wizja, która powinna spełnić się jeszcze w tej kadencji samorządowej – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Uzdrowienie powiatowych szpitali było jednym z głównych zadań nowego Zarządu Powiatu Radomskiego po wyborach samorządowych w 2018 roku. Najważniejszą okazała się zaś decyzja o budowie nowego szpitala w Pionkach. W 2019 roku postanowiono rozpocząć prace od wzniesienia pawilonu zabiegowego. Jego budowę finansuje głównie budżet Powiatu Radomskiego. Dużą część środków przekazano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także bezpośrednio z budżetu państwa (głównie na potrzeby zakupów nowoczesnego wyposażenia medycznego).

W nowym pawilonie zabiegowym znajdą się dwa odziały: chirurgiczny i ginekologiczny, a także izba przyjęć, poradnie specjalistyczne, nocna i świąteczna pomoc lekarska oraz diagnostyka, wyposażona w urządzenie rentgenowskie, ultrasonograf (USG) oraz tomo­graf komputerowy. Budowa pawilonu, rozpoczęta w sierpniu 2020 roku, przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Obiekt jest już w pełni zadaszony, zamontowano w nim okna, trwają pierwsze prace wykończeniowe, w tym budowa ścian działowych.

Drugi etap zakłada budowę drugiego pawilonu - zachowawczego, gdzie będą mieścić się oddział wewnętrzny oraz oddział rehabilitacji. Ostatni, trzeci etap zakłada rewitalizację przedwojennego budynku obecnej chirurgii, gdzie ma przenieść się między innymi administracja oraz kompleksowe zagospodarowanie całego terenu.

Szpital w Iłży jest również przedmiotem troski władz Powiatu Radomskiego. W 2019 roku otrzymał on z budżetu Powiatu Radomskiego środki o wartości ponad 4 milionów złotych. Dzięki temu placówka zrealizowała przebudowę i modernizację Bloku Operacyjnego oraz Działu Chirurgicznego Ogólnego. W 2020 roku finansowanie placówki wyniosło ponad 3,7 miliona złotych. Największą inwestycją była kontynuacja prac przy przebudowie i modernizacji Bloku Operacyjnego i Działu Chirurgicznego Ogólnego. Zakupiono też nowy agregat prądotwórczy, konieczny do zabezpieczenia działalności szpitala w przypadku awarii prądu, oprócz tego zostały wymienione windy osobowa i towarowa wraz z niezbędną infrastrukturą. Na 2021 rok zaplanowano kolejne nakłady, w tym zakupy sprzętu i aparatury medycznej dla Bloku Operacyjnego i Pracowni Endoskopii. Ma zakończyć się całkowita przebudowa i modernizacja Bloku Operacyjnego, a także Działu Chirurgicznego Ogólnego.

Po raz pierwszy od wielu lat, Powiat Radomski nie będzie musiał pokrywać strat finansowych obu szpitali za ubiegły rok.

W związku z decyzją Wojewody Mazowieckiego, część szpitala w Iłży została przeznaczona dla chorych na koronawirusa. Placówka działała w tzw. systemie hybrydowym. Od 26 lutego 2021r. do odwołania, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital w Iłży zapewnia 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 15 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem, zlokalizowanych w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych w tym 2 łóżka intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Decyzja wojewody nie zmienia dotychczasowej działalności leczniczej Szpital w Iłży, który nadal będzie realizował świadczenia opieki zdrowotnej dla pacjentów niecovidowych.

Ze starostą radomskim Waldemarem Trelką rozmawiał Radosław Mizera: