Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Audycje Radiowe

Dr Wiśniewska: W Radomiu i powiecie na COVID zmarło 400 osób

czwartek, 18 marca 2021 15:05 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W ciągu ostatniego roku na terenie Radomia i powiatu radomskiego zachorowało na COVID-19 ponad 15 tysięcy osób. To 4,18% całej populacji w mieście i powiecie. Poinformowała o tym dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. 18 marca mija rok od zdiagnozowania i zarejestrowania w radomskim Sanepidzie pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

W maju 2020 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu została uruchomiona pracownia diagnostyczna w kierunku badania wirusa SARS-CoV-2. - Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz prywatnych darczyńców. Otrzymaliśmy wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu wspiera realizację badań na terenie Radomia, powiatu radomskiego oraz powiatów ościennych praktycznie od początku pandemii - powiedziała dr Wiśniewska. W ciągu doby wykonuje się w Radomiu ponad 200 testów, co zwiększa szansę na skuteczniejszą i szybszą walkę z epidemią COVID-19.

Do chwili obecnej laboratorium wykonało około 15,5 tys. testów RT PCR dla 9 937 osób. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 3 475 osób, z tego w bieżącym roku aż u 1 368 osób.

W połowie ubiegłego roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu została doposażona w sprzęt informatyczny oraz telefony komórkowe. Ponadto zostały wprowadzone nowe programy informatyczne, które usprawniły działania inspekcji.

- To był i jest trudny czas dla nas wszystkich - mówi Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu. - Wirus rozprzestrzenia się i mutujedynamicznie, bardzo dużo osób przechorowało COVID-19, część zakażonych nie wykazywała objawów, ale byli także ci, którzy mieli mniej szczęścia i przegrali walkę z chorobą. Wirus dopadł w międzyczasie również wielu moich znajomych, kolegów i koleżanek z branży - pracowników służby zdrowia i inspekcji sanitarnej. Życie nas wszystkich zmieniło się nieodwracalnie. Ważnym jest, aby w dobie epidemii być odpowiedzialnym człowiekiem, przestrzegać zasad dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek - dodała dr Wiśniewska.

W ciągu okresu epidemicznego od 18 marca 2020 do 17.03.2021 roku na terenie Radomia i powiatu radomskiego zachorowało około 15 tysięcy osób, z czego ponad 13 tys. 400 osób uznano za "ozdrowieńców". Niestety, zmarło ponad 400 zakażonych, większość z nich miało choroby współistniejące.  

W związku ze zgłoszonymi do PSSE w Radomiu wynikami dodatnimi na obecności SARS-CoV-2 pracownicy inspekcji sanitarnej przeprowadzili ponad 45 tys. wywiadów epidemiologicznych. Ilości przyjmowanych zgłoszeń w postaci telefonów i e-maili nie sposób obliczyć. Kwarantanną na podstawie decyzji PPIS objęto około 19 600 tys. osób, a czynnym nadzorem epidemiologicznym ponad 2400 osób.