Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Audycje Radiowe

Trelka: nie zgadzam się z wypowiedziami władz Mazowsza w sprawie podziału pieniędzy

piątek, 09 kwietnia 2021 12:12 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Starosta radomski Waldemar Trelka odpiera zarzuty władz Mazowsza, że samorząd radomski nie otrzymał środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - W sumie Radom otrzymał ponad 52 miliony złotych - powiedział starosta Trelka, który wystosował list otwarty w tej sprawie. 

- Do Radomia, którego włodarze bynajmniej nie sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością, skierowano rządową pomoc w wysokości 52 milionów złotych, a do Powiatu Radomskiego, którym zarządzają samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości - w sumie 42,5 miliona złotych, mimo wniosków składanych na znacznie większe kwoty. Według mnie jest to najlepszy dowód na całkowitą apolityczność tego naboru - przekonuje starosta Trelka.

Waldemar Trelka stwierdził też, że władze Mazowsza nie mogą się pogodzić z brakiem środków na budowę nowego SOR przy szpitalu w Radomiu. - Bez zbędnej dyskusji z budżetu województwa mazowieckiego poszło 637 milionów złotych na remonty szpitali: Bródnowskiego w Warszawie oraz placówki w Międzylesiu. Trudno nie dostrzec w tym poważnej sprzeczności logicznej, ale według pana marszałka winny jest rząd, który „niesprawiedliwie” rozdziela pieniądze - powiedział samorządowiec.

Według niego środki z mazowieckiego budżetu są przyznawane według klucza politycznego i dlatego przeciwstawia się takiemu województwu, gdzie nie są realizowane potrzeby mieszkańców, tylko cele polityczne.

- Fakty są takie, że Powiat Radomski otrzymał z budżetu województwa mazowieckiego między innymi: 0 złotych w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Wsparcie, decyzją mazowieckiej koalicji PSL – PO, otrzymały w marcu 2021 roku wszystkie samorządy w regionie radomskim oprócz tych, gdzie rządzą przedstawiciele PiS – co jest najlepszym przykładem prowadzonej od lat mazowieckiej polityki „zrównoważonego”, a raczej niezrównoważonego rozwoju. 0 złotych w takich programach, jak Mazowiecki Instrument Wspierania Infrastruktury Sportowej – Mazowsze 2020, gdzie zaproponowano nam dość niekorzystne warunki finansowania inwestycji i klauzulę, że nie możemy pozyskać środków z innych źródeł - wyliczał starosta Waldemar Trelka, z którym rozmawiał Radosław Mizera

Więcej TU:

Do sprawy odniosła się Marta Milewska, rzecznik marszałka Mazowsza:

Broniąc decyzji rządowej, starosta radomski jednocześnie atakuje samorząd województwa, twierdząc, że jego projekty nie uzyskały wsparcia w ramach Instrumentu Zadań Ważnych. Niestety, jeśli chcemy wygrać na loterii, to przede wszystkim powinniśmy kupić los. A jeśli chcemy otrzymać dofinansowanie, to powinniśmy złożyć wniosek. Tak jak to zrobili samorządowcy z powiatu radomskiego, którzy pozyskali środki z budżetu województwa w sumie na 8 dużych projektów w ramach tego instrumentu. Rzeczywiście, nie ma w tym gronie starostwa powiatowego. Powód jest prosty – starostwo nie złożyło wniosku, a zatem pozbawiło się szansy na dofinansowanie. W przypadku Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej – złożyło wniosek i otrzymało dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł. Niestety, ostatecznie jednak zrezygnowało z tego wsparcia. Tak samo jak z przyznanych przez samorząd województwa 100 tys. zł w ramach FOGR.

I podsumowując kilka liczb – do dziś tylko na inwestycje w szpitalu na Józefowie samorząd województwa przeznaczył ponad 240 mln zł! Budowa nowego budynku szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku (ta inwestycja również nie zyskała wsparcia w ramach RFIL) pochłonie ok. 60 mln zł, z czego tylko w tym roku na ten cel sejmik województwa przeznaczył 13,6 mln zł. W tym roku w budżecie województwa zarezerwowano także 10 mln zł na utworzenie Zespołu Rehabilitacji Dziennej dla dzieci przy szpitalu na Józefowie czy 3,6 mln zł dla Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. To tylko przykładowe tegoroczne inwestycje z budżetu województwa mazowieckiego na Ziemi Radomskiej. Samorząd województwa realizuje także projekty, które zostały wybrane przez mieszkańców regionu w ramach pierwszej edycji BOM. Wśród nich znalazł się m.in. zakup dwóch ambulansów dla szpitala wojewódzkiego. Ponadto tylko do tej pory dzięki realizowanemu przez Mazowsze projektowi unijnemu do szpitala na Józefowie trafił sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 12 mln zł!”