Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ignacy z Loyoli, prezbiter             Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Łączany
Dziś jest: Sobota, 31 lipca 2021

Historia jakiej nie znacie

Katyńczycy z Kowali

czwartek, 22 kwietnia 2021 12:30 / Autor: Wojciech Sałek
foto Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

W kwietniu minęła 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Wśród zamordowanych Polaków znaleźli się dwaj mieszkańcy gminy Kowala. To wywodzący się z Kosowa – Stefan Zbigniew Czarniecki i Jakub Dygas. To im poświęcono wydawnictwo „Gdy zajdzie potrzeba, gdy zechce tak los...”. Katyńczycy z Kowali, przygotowane przez pracowników radomskiego IPN-u. Dr Arkadiusz Kutkowski przedstawia biogramy Czarnieckiego i Dygasa, zestawione z informacji opartych o materiały z archiwów państwowych i kolekcji rodzinnych, natomiast kontekst historyczny i okoliczności Zbrodni Katyńskiej przybliżył prof. Marek Wierzbicki, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.

Radna gminy Kowala Agat Kicior już od pewnego czasu chciała, aby taka publikacja powstała.

- Przed trzema laty zgłosił się do mnie jeden z żyjący kuzynów Jakuba Dygasa z pytaniem, czy jako radni jesteśmy zainteresowani upamiętnieniem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uważam, że jest to bardzo ważne, ponieważ ci ludzie są skazani na zapomnienie, a teraz tę pamięć możemy im przywrócić. Kiedy zaczęłam szukać materiałów dotyczących Jakuba Dygasa, okazało się, że mamy wśród urodzonych w Kosowie Stefana Czarnieckiego, który nie był nigdzie upamiętniony. W skutek bardzo wielu działań oraz przeszukiwania archiwów udało się zebrać obszerny materiał, którym zainteresował się Instytut Pamięci Narodowej - mówi Agata Kicior, radna gminy Kowala.

Kim byli wspomniani Jakub Dygas i Stefan Czarniecki, jakie udało znaleźć dokumenty archiwalne dotyczące tych osób, dlaczego trzeba przywracać pamięć tym ludziom, którzy zginęli w roku 1940 z rąk żołnierzy sowieckich strzałem w tył głowy, o tym w audycji "Historia jakiej nie znacie" rozmawialiśmy z Agatą Kicior

Dodajmy, że publikację "Gdy zajdzie potrzeba, gdy zechce tak los. Katyńczycy z Kowali" będzie można otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Gminy Kowala.

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.