Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Bilans Dnia

Adam Struzik wyraził radość z ogłoszenia daty beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

poniedziałek, 26 kwietnia 2021 17:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj gościem Bilansu Dnia był Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Rozmawialiśmy m.in. na temat działań Sejmiku Mazowsza w walce z COVID-19, czy składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Nie zabrakło pytania o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Adam Struzik w trakcie rozmowy odniósł się do decyzji papieża Franciszka, który wyznaczył termin beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego 12 września 2021 roku.

Marszałek Struzik zwrócili uwagę, że kardynał Wyszyński, obok św. Jana Pawła II jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, duchowego przywódcę przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

- Kard. Wyszyńskiego uważam za wielką postać. Wspólnie ze św. Janem Pawłem przyczynił się do wielkiego przełomu nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dzięki nim Polska wyszła z socjalizmu w stronę wolności i demokracji - powiedział marszałek Struzik, który był gościem Radia Plus Radom.

Dodał, że przez dziesięciolecia swojej posługi Prymas Stefan Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. - Kard. Wyszyński urodził się na Mazowszu, dlatego dzień beatyfikacji skłania nas do radości, że jeden z ojców przełomu pochodził z naszej ziemi. Cieszę się, że beatyfikacja - mimo pandemii - odbędzie się w Warszawie - powiedział Adam Struzik.

Przypomnijmy, że Sejmik Województwa Mazowieckiego w marcu 2021 roku upamiętnił postać kard. Stefana Wyszyńskiego, bowiem w tym roku obchodzona jest 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia.

W dalszej części audycji pytaliśmy naszego gościa, jak wyglądają negocjacje Prawa i Sprawiedliwości z Polskim Stronnictwem Ludowym w sprawie poparcia Krajowego Planu Odbudowy? Czego oczekują ludowcy? Czy uda się wykuć porozumienie?

- Oczekujemy uwzględnienia naszych postulatów, by te pieniądze były dzielone uczciwie. Dlatego chcemy utworzyć komitet sterujący z udziałem samorządów. Na politykę spójności oczekujemy ok. 50-60 procent środków do dyspozycji samorządów regionalnych. Postulujemy także zwiększenie nakładów na rolnictwo, w tym fundusze na budowę kanalizacji. Potrzeby w naszym województwie w tym zakresie wynoszą nawet 7 mld złotych - powiedział marszałek Adam Struzik, z którym rozmawiał Radosław Mizera: