Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Audycje Radiowe

Strażacy świętują w dniu swojego Patrona

wtorek, 04 maj 2021 19:37 / Autor: Wojciech Sałek
Foto: Miejska Państwowa Straż Pożarna w Radomiu
Wojciech Sałek

W tym dniu strażacy odbierają wiele telefonów z życzeniami, które są swego rodzaju odskocznią od codziennych zgłoszeń w sprawie pożarów. Jak co roku 4 maja we wspomnienie św. Floriana świętują w całej Polsce strażacy. Jeżeli chodzi o radomskich strażaków, nasze obchody zaplanowano na 21 maja.

W 2020 roku radomscy strażacy interweniowali łącznie 5325 razy z czego 1611 przy pożarach i 3427 przy miejscowych zagrożeniach. Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminach: Jedlińsk, Zakrzew, Skaryszew, Kowala, natomiast najmniej w gminach: Przytyk, Gózd, Jastrzębia, gm. Pionki.

Jak wygląda praca radomskich strażaków, o tym w programie #PopoludniePlus z Komendantem Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Pawłem Fliszkiewiczem rozmawiali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek:

Z żywotów świętych pochodzących z VIII wieku dowiadujemy się, że św. Florian był oficerem wojsk rzymskich. Został aresztowany jako chrześcijanin, w czasie prześladowań, nakazano mu spalić kadzidło przed bóstwem rzymskim czego stanowczo odmówił. Przewieziono go w okolice Wiednia, gdzie po ciężkich torturach uwiązano mu kamień u szyi i utopiono w rzece. Zdarzyło się to 4 maja 304 roku. Stąd też data obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka.