Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

Bilans Dnia

Stanisław Karczewski: Polski Ład wzmocni polską służbę zdrowia

wtorek, 18 maj 2021 17:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W sobotę zaprezentowano program naprawczy tzw. Polski Ład. Zapowiedziano duży zastrzyk pieniędzy dla służby zdrowia. 6 proc. PKB w 2023 roku. W kolejnych latach wydatki na służbę zdrowia mają rosnąć. Rozmawialiśmy o tym z lekarzem i senatorem Stanisławem Karczewskim z PiS.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w czasie sobotniej prezentacji, że musimy mieć więcej lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz. - Liczymy na powrót polskich lekarzy do kraju. Wzrost wynagrodzeń będzie coraz bardziej odczuwalny – powiedział Stanisław Karczewski.

Polityk wyraził radość z zapowiedzi dotyczących powstania Funduszu Modernizacji Szpitali, Funduszu Medycznego i Agencji Rozwoju Szpitali. - Potrzebna jest restrukturyzacja szpitali. Pandemia pokazała brak współpracy między lecznicami. Potrzebna jest zmiana. Oczekujemy realizacji jeszcze ściślejszej sieci szpitali adekwatnie do potrzeb – przekonywał senator PiS.

Obok wzrostu wydatków na zdrowie dobrą – zdaniem Stanisława Karczewskiego - zmianą będzie uruchomienie programu badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Mają one być połączone z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy tak, aby wzięło w nich udział jak najwięcej Polaków. - Każdego roku badamy na stacjach diagnostycznych samochody. Dlaczego nie robimy tego z własnym zdrowiem. Takie badania pozwolą na wczesne wykrycie wielu chorób – powiedział lekarz ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.

Ze Stanisławem karczewskim rozmawialiśmy również na temat ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która znajduje się obecnie w Senacie. Rozmawiał Radosław Mizera: