Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlińsk
Dziś jest: Poniedziałek, 27 września 2021

Bilans Dnia

Ks. Jędrzejewski: umieranie kard. Wyszyńskiego było syntezą jego życia

piątek, 28 maj 2021 17:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Umieranie kard. Stefana Wyszyńskiego było syntezą, takim symbolicznym obrazem jego życia – uważa ks. dr Andrzej Jędrzejewski, wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej i proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu. Kościół parafialny zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia.

Dzisiaj mija. 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Zdaniem ks. Jędrzejewskiego, który był gościem Radia Plus Radom umieranie kard. Wyszyńskiego było syntezą, takim symbolicznym obrazem jego życia. - Odchodził w cieniu Jana Pawła II i naszej troski o życie papieża. Żyliśmy białymi marszami, a Prymas był jakby w cieniu tych wydarzeń. Jak dowiedział się o zamachu na papieża to powiedział: „On musi żyć, ja mogę odejść”. To była jego ofiara dla Kościoła, Polski. Takie było jego życie – ocenił ks. Andrzej Jędrzejewski.

Ks. Jędrzejewski jest proboszczem parafii św. Stefana w Radomiu. Kościół parafialny zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. - Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski. Taki był zamysł pierwszego proboszcza parafii i budowniczego kościoła ks. Stanisława Makarewicza i biskupa Edwarda Materskiego – powiedział ks. Jędrzejewski.

Mówiąc o śladach obecności kard. Wyszyńskiego w Radomiu i na terenie obecnej diecezji radomskiej ks. Jędrzejewski wspomniał m.in. wydarzenia z 1972 roku, kiedy na szlak nawiedzenia powrócił obraz Matki Bożej Częstochowskiej. 6 lat wcześniej wizerunek maryjny na trasie między Warszawą a Katowicami obraz został "aresztowany" przez funkcjonariuszy MO i przewieziony na Jasną Górę. Pilnowany tam był całodobowo przez milicję, która dodatkowo kontrolowała wszystkie pojazdy wjeżdżające i opuszczające Sanktuarium.

Obraz został jednak wykradziony ks. Józefa Wójcika z Suchedniowa. Przez kilka dni był ukrywany w Radomiu i wyniesiony został dopiero na uroczystości 18 czerwca 1972 roku. - Na placu przed dzisiejszą katedrą zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Byli obecni kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła, którzy wzruszeni ucałowali obraz. Obaj wynieśli obraz na ramionach. To było historyczne wydarzenie. To był moment powrotu obrazu na szlak nawiedzenia – powiedział ks. Jędrzejewski.

Z inicjatywy ks. Wójcika przed radomską katedrą stanął także pomnik Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z ks. Andrzejem Jędrzejewskim rozmawiał Wojciech Sałek: