Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Audycje Radiowe

Zbigniew Kuźmiuk: polskie i międzynarodowe instytucje finansowe, podwyższają dla Polski prognozy wzrostu gospodarczego

piątek, 04 czerwca 2021 17:29 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Według prognozy Pekao S.A, wzrost PKB w Polsce w drugim kwartale wyniesie aż 11%, a w całym 2021 roku 5,5%. Poinformował nas o tym ekonomista i poseł PE Zbigniew Kuźmiuk.

Z kolei zdaniem analityków banku po uwzględnieniu oddziaływania na gospodarkę i sferę społeczną, propozycji rządu Zjednoczonej Prawicy zawartych w Polskim Ładzie, wzrost PKB w 2022 roku, wyniesie przynajmniej 5,6%.

- W sytuacji, kiedy wzrost PKB w ciągu najbliższych 2 lat będzie wyraźnie wyższy, niż wcześniej prognozowano, także relacja deficytu sektora finansów publicznych do PKB w 2021 roku, będzie na zdecydowanie niższym poziomie i wyniesie 4,4% - uważa poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Przypomnijmy, że w połowie maja Komisja Europejska prognozowała, że wzrost PKB w Polsce w latach 2021-2022 wyniesie odpowiednio 4% i 5,4% (wcześniej KE prognozowała, że ten wzrost wyniesie odpowiednio 3,1% i 5%), co lokuje nas w czołówce krajów o najwyższym poziomie wzrostu w UE.

Dodajmy, że jeszcze wcześniej, bo w kwietniu tego roku, największy bank inwestycyjny świata, JP Morgan podniósł prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce z dotychczasowych 4% PKB do 4,6% PKB.

Także największe światowe agencje ratingowe (Fitch, Standard& Poor's), wiosną tego roku zaprezentowały prognozy wzrostu PKB w Polsce w 2021 roku na poziomie 3,5-4%, co oznacza, że rzeczywiście pod koniec tego roku odrobimy spadek PKB z 2020 roku, który wyniósł 2,7%.

- Z tych danych wynika, że polskie i międzynarodowe instytucje finansowe, podwyższają dla Polski prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok i lata następne, w sytuacji kiedy dla naszych sąsiadów, są to weryfikacje tych prognoz w dół - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: