Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

Audycje Radiowe

Zbigniew Kuźmiuk: prawo europejskie nie może być ważniejsze od krajowego

czwartek, 24 czerwca 2021 17:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Z posłem Parlamentu Europejskiego rozmawialiśmy dzisiaj na temat prawa europejskiego, unijnej strategii: „Od pola do stołu” oraz polityce krajowej.

Radom szczepienia

Poseł Zbigniew Kuźmiuk poinformował, że na przygotowanie do realizacji unijnej strategii: „Od pola do stołu” w ramach reformowanej w tym celu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), europejscy rolnicy będą mieli 1,5 roku. Już pod koniec tego miesiąca zostaną ostatecznie przyjęte w tym celu 3 wielkie rozporządzenia: Planów Strategicznych 27 krajów UE, finansowania WPR do 2027 roku oraz Wspólnej Organizacji Rynków.

Poseł Kuźmiuk poinformował także, po 5 miesiącach tego roku mamy nadwyżkę budżetową wynoszącą 9,4 mld zł. - To wynik zaskakująco dobry, w sytuacji kiedy część polskiej gospodarki doświadczyła w tym roku blisko 5 miesięcznego lockdownu, ograniczenia w działalności niektórych branż wprowadzono jeszcze w poprzednim roku i trwały one do właśnie do początków czerwca tego roku - powiedział poseł Kuźmiuk.

Ponadto Narodowy Bank Polski (NBP), poinformował, że dokonał wpłaty do budżetu państwa kwoty ponad 8,87 mld zł, tj. 95% zysku wypracowanego za rok 2020 (zysk ten wyniósł 9,34 mld zł). - To ogromny sukces zarządu banku i jego prezesa, bo ten wynik udało się osiągnąć mimo recesji w polskiej gospodarce spowodowanej pandemią koronawirusa i konieczności prowadzenia przez NBP „kosztownej” polityki monetarnej nakierowanej na wspieranie przedsiębiorców - powiedział poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

audio url="images/mp3/info_2021/audycje/KUZMIUK_24_06.mp3"]