Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021

Audycje Radiowe

Burmistrz Piątek zaprasza do świętowania patrona Skaryszewa

piątek, 23 lipca 2021 11:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Parafia św. Jakuba w Skaryszewie będzie w najbliższą niedzielę, 25 lipca przeżywała swój doroczny odpust. Jest ona jedną z 48 wspólnot w Polsce, w której można uzyskać odpust zupełny z racji trwającego Roku Jakuboego. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska.

Centralna Msza święta będzie celebrowana o godzinie 12.00 z udziałem biskupa radomskiego Marka Solarczyka. - Zapraszamy wszystkich pielgrzymów na szlak Jakubowy. Z tego co wiem, to pielgrzymki pójdą szlakiem z Radomia i Jedlni-Letnisko. To cenne inicjatywy. Czekamy na pątników, którzy będą mogli uzyskać odpust zupełny - powiedział Dariusz Piątek, który był gościem Radia Plus Radom.

Pielgrzymkę z Radomia organizują Rycerze Kolumba i nawiązuje do obchodzonego Roku św. Jakuba oraz pielgrzymek, które od wieków są organizowane do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostella.

Kościół św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie jest jedynym w diecezji radomskiej, gdzie można uzyskać odpust zupełny z racji Roku Jakubowego. Warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem, który uzyskał ten przywilej. Rok Święty Jakubowy, rok jubileuszowy obchodzony jest wówczas, kiedy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę. Możliwość taka zdarza się co 5, 6 i 11 lat. W Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny nie tylko za nawiedzenie grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także innego wyznaczonego kościoła, spełniając pozostałe warunki. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 roku, a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II. Rok Jakubowy w Polsce potrwa do 31 grudnia 2021 r.

W Polsce mamy ponad 7 tys. km dróg, przy których znajduje się ponad 80 kościołów parafialnych św. Jakuba, ale tylko połowa z nich jest zaangażowana w duszpasterstwo pielgrzymów na Camino, stąd nie wszystkie znalazły się na liście kościołów stacyjnych.

Inicjatorem odtworzenia szlaku na Mazowszu, przebiegającego przez teren parafii św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie, jest ks. Dariusz Skrok, proboszcz parafii, który od 2014 roku czynił starania, aby kościół w Skaryszewie stał się stanicą dla pielgrzymujących do Santiago de Compostela.

We współpracy z Konfraternią św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie została opracowana i oznakowana trasa św. Jakuba, która połączyła dwa sanktuaria obdarzone relikwiami Krzyża Świętego: w Warszawie w kościele św. Krzyża oraz w klasztorze na Świętym Krzyżu. Droga, której historia sięga XI wieku, przebiega przez Czersk, Warkę, Skaryszew, Mirzec, Bodzentyn, Wąchock. Przechodzi nad brzegiem Wisły, Warty, Pilicy, przez liczne rezerwaty w Parku Krajobrazowym Kozienickim i Sieradowickim oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Po drodze, oprócz zabytkowego kościoła św. Jakuba w Skaryszewie, spotykamy kościoły św. Jakuba w Świerżach Górnych i w Kustoszowie, skąd dalej przechodzi do drogi Via Regia przez Kraków do Zgorzelca, by następnie skierować pielgrzyma przez Niemcy lub Czechy do Santiago de Compostela.

Z Dariuszem Piątkiem m.on. o Roku Jakubowym rozmawiał Radosław Mizera: