Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Bilans Dnia

Poseł Kosztowniak: środki na fabrykę prochu w Pionkach są zabezpieczone

poniedziałek, 13 września 2021 17:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Środki na fabrykę produkcji amunicji i prochu w Pionkach są zabezpieczone w budżecie państwa. Poinformował o tym poseł Andrzej Kosztowniak, który był gościem Radia Plus Radom. Przypomnijmy, że od zapowiedzi premiera w sprawie odtworzenia zbrojeniowego przedsiębiorstwa minęły już trzy lata.

Zdaniem związkowców z "Solidarności" w Mesko, proces budowy fabryki prochu w Pionkach trzeba rozpocząć od nowa. Ich zdaniem były zarząd Meska nie realizował polityki rządu. Miał być realizowany projekt 400, który zakładał odbudowę fabryki prochu w Pionkach i przy okazji zwiększenie kompetencji firmy w dziedzinie technologii rakietowych i amunicji. Zdaniem związków błędem był też zakup za granicą urządzeń do produkcji amunicji i prochu w Pionkach. Maszyny nie zostały uruchomione i straciły gwarancję. O reaktywację zakładu zbrojeniowego w Pionkach pytaliśmy dzisiaj posła Andrzeja Kosztowniaka, który był gościem Bilansu Dnia.

- Z informacji, które uzyskałem wynika, że środki finansowe na to zadanie są zabezpieczone. To kwota ok. 400 mln złotych. Jest powołany zespół do realizacji tego projektu. Wszyscy liczą, że prace zostaną przyspieszone – powiedział poseł Andrzej Kosztowniak.

Przypomnijmy, że w czasie spotkania z mieszkańcami Radomia w maju 2018 roku premier Mateusz Morawiecki poruszył tematy związane z bezpieczeństwem kraju. Szef rządu zapowiedział wówczas duże inwestycje w zakłady w Pionkach. Mówił o tym, że rząd zainwestuje co najmniej 250-300 mln z linię produkcyjną do produkcji nitrocelulozy.

Z posłem Andrzejem Kosztowniakiem rozmawialiśmy również śledztwie w sprawie Radomskiego Centrum Sportu, budowie drogi ekspresowej S12 czy odwołaniu Piotra Szczepańskiego z funkcji prezesa zarządu Fabryki Broni w Radomiu. Rozmawiał Radosław Mizera: