Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

Bilans Dnia

Andrzej Kosztowniak w Bilansie Dnia o budowie S12

piątek, 15 października 2021 17:12 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Trasa ekspresowa S12 zostanie wydłużona o ok. 60 kilometrów, od węzła Kozenin do węzła Łódź Południe. Tym samym droga zostanie połączona z trasą S8. Ponadto trwają starania, by w granicach Radomia szlaki komunikacyjne miały standard dróg krajowych. Rozmawialiśmy o tym z posłem Andrzejem Kosztowniakiem, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12.

Poseł Andrzej Kosztowniak poinformował, że przedłużenie planowanej drogi ekspresowej S12 był przedmiotem postulatów w trakcie rozmów z samorządami. Projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drugiej połowie 2022 roku, w tej chwili podlega konsultacjom społecznym. - Zgłaszałem ten wątek będąc jeszcze prezydentem Radomia. Ta decyzja zwiększy atrakcyjność dawnego województwa radomskiego. Od zachodu będziemy mieli możliwość włączenia się do S8 a od wschodu do Via Carpatia - przekonuje polityk PiS. Wszystko wskazuje na to, że na zachodni odcinek S12 przetarg na jego realizację zostanie ogłoszony w końcówce 2023 roku a wschodni w jesienią 2024 roku.

Poseł Kosztowniak zgłosił również postulat do ministerstwa infrastruktury o przekwalifikowanie drogi 735 do standardu drogi krajowej nr 9. Chodzi o odcinek od zjazdu Radom - Północ do granic Radomia, i dalej Żółkiewskiego, Wojska Polskiego do ronda Matki Bożej Fatimskiej i Słowackiego. Resort infrastruktury stoi na stanowisku, że w żadnym dużym mieście ministerstwo nie przewiduje dróg o standardzie krajowym. - Musimy to zrobić, bo to jedyna szansa, by pozyskać środki na remont starej siódemki, obecnie drogi wojewódzkiej 735. Gmina Jedlińsk mogła to zrobić, a władze Radomia spóźniły się o kilka ładnych lat, aby złożyć stosowne wnioski - powiedział poseł Andrzej Kosztowniak, z którym rozmawiał Radosław Mizera: