Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

Bilans Dnia

Hubert Czubaj chce rozwiązać problem ścieków w gminie Głowaczów

wtorek, 19 października 2021 17:14 / Autor: Kamil Zapora
Hubert Czubaj, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Wójt Głowaczowa Hubert Czubaj przyznaje, że jego gmina musi zmierzyć się z problemem nierozwiniętej sieci kanalizacyjnej. Ma na to kilka pomysłów, które mogą być zrealizowane jeszcze w tej kadencji. Mówił o tym w Bilansie Dnia Radia Plus Radom. 

Hubert Czubaj przyznaje, że kanalizacja na terenie gminy Głowaczów nie jest rozwinięta w zadowalającym stopniu. Zauważa jednocześnie, że do poprawy tej sytuacji potrzebne są duże środki finansowe. Wójt stara się pozyskać pieniądze z budżetu państwa - taki wniosek został przez niego złożony do Polskiego Ładu, jednak póki co nie został on rozpatrzony. Kolejnym pomysłem wójta Czubaja na rozwiązanie problemu ścieków są przydomowe oczyszczalnie. W tym wypadku dotacja miałaby pochodzić z programu Polska Wschodnia, a mieszkańcy nie ponosiliby żadnych kosztów za powstanie takiej instalacji.

Możliwe, że już w roku 2023 strażacy ochotnicy z Brzózy - największej miejscowości w gminie Głowaczów - wprowadzą się do nowej strażnicy. Gmina otrzymała na ten cel prawie 4 mln złotych od samorządu Mazowsza. Pozyskane środki mają przyczynić się do powstania nowoczesnego obiektu wraz z bogatą infrastrukturą wokół. Dzięki temu budynek nie tylko będzie wykorzystywany przez druhów, ale wszystkich mieszkańców skupionych w różnych stowarzyszeniach. 

Dzięki aktywności mieszkańców gminy, którzy zagłosowali na Budżet Obywatelski Mazowsza do Głowaczowa popłyną kolejne środki zewnętrzne. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa od Mariampola do Jasieńca - w tym momencie wiele osób pokonujących tę drogę porusza się poboczem i jest narażona na potrącenie. Ponadto w Moniochach stanie tablica, która będzie informowała kierowców przekraczających prędkość jaki mandat i ile punktów karnych im za to grozi.

Czwarta fala koronawirusa stała się faktem, a statystyki pokazują, że w zdecydowanej części hospitalizacji wymagają osoby niezaszczepione. Tymczasem gmina Głowaczów zajmuje ostatnie miejsce w powiecie kozienickim jeśli chodzi o odsetek zaszczepionych mieszkańców - 38%. Dla porównania w gminie Magnuszew jest to 48%. Hubert Czubaj nie potrafi wskazać jednej przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak przyznaje gmina prowadzi działania promujące szczepienia, a także pomaga każdemu zainteresowanemu przyjęciem szczepionki w dotarciu do punktu szczepień.

Więcej na te i inne tematy możecie usłyszeć w rozmowie z Hubertem Czubajem: