Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Bilans Dnia

Zmiany w szkołach na terenie gminy Sławno

piątek, 26 listopada 2021 17:10 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Żadna szkoła na terenie gminy Sławno nie zostanie zamknięta. Jednak zmiany w gminnej oświacie są nieuniknione. Mówił o nich w Bilansie Dnia wójt Tadeusz Wojciechowski.

Na terenie gminy Sławno jest osiem szkół podstawowych. Większość to niewielkie placówki. By zminimalizować koszty związane z ich funkcjonowaniem i jednocześnie utrzymać dotychczasową sieć szkół samorząd Sławna zdecydował się na wprowadzenie tzw. „szkół bliźniaczych”. Dzięki temu jeden rocznik dzieci z obecnych dwóch obwodów szkolnych zostanie połączony i uczyć się będzie w jednej placówce, a kolejny w drugiej. – Chcemy zaoszczędzić w ten sposób około 12 - 14 oddziałów, co pozwoli zmniejszyć wydatki na oświatę o około 2 - 2,5 mln zł – wyjaśnia wójt Sławna Tadeusz Wojciechowski. Jak informuje, dzieci na terenie gminy są dowożone do szkół autobusami, dlatego nie powinno być dla nich dużej różnicy, czy pojadą do szkoły np. w Kamieniu czy w oddalonej od niej o 1,5 km placówki w Szadkowicach.

Tadeusz Wojciechowski mówił również o głównych założeniach przyszłorocznego budżetu. Będzie on na poziomie około 40 mln zł. Duża część tych pieniędzy przeznaczona będzie na wydatki bieżące. To wynika z kwot, które samorząd Sławna musi co roku dokładać właśnie do oświaty. – Dlatego jest to budżet konsumpcyjny. Na wydatki inwestycyjne wydamy około 4 - 5 proc. – wyjaśnia Tadeusz Wojciechowski. Zastrzega jednocześnie, że większość niezbędnych inwestycji w gminie już została wykonana. Obecnie najważniejszą kwestią jest budowa kanalizacji. Część zadań kanalizacyjnych wykona gmina dzięki dofinansowaniu przyznanemu samorządowi w ramach Polskiego Ładu. Wójt wyjaśnił, że Sławno dostanie pieniądze na jeden z trzech złożonych projektów. Dwa, na które nie udało się pozyskać wsparcia, samorząd będzie składał w kolejnych naborach.

Tadeusz Wojciechowski mówił również, że miejscowy samorząd cały czas liczy, że w Sławnie uda się zbudować stok narciarski. Do realizacji tej inwestycji gmina przygotowuje się już od dawna. W Bilansie Dnia mówiliśmy również o jubileuszu miejscowości.

Posłuchaj całej rozmowy z Tadeuszem Wojciechowskim, wójtem gminy Sławno: