Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

Bilans Dnia

Wezwania skierowane do rezerwistów nie mają związku z wojną

wtorek, 05 kwietnia 2022 17:16 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

W kwietniu ruszają ćwiczenia rezerwistów - odbywać się będą w całym kraju i są obowiązkowe. To rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP realizowana planowo w celu mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych - informuje WKU w Radomiu.

Wojskowe Komendy Uzupełnień już od lutego rozsyłają wezwania do rezerwistów na ćwiczenia w jednostkach wojskowych. Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją w Ukrainie. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych.

Wezwanie na ćwiczenia otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i posiadają przydział mobilizacyjny. Gdyby nie wojna w Ukrainie, podobny list nie wywoływałby takich emocji, jakie towarzyszą adresatom obecnie. Ewentualne niepokoje są niepotrzebne - uspokaja komendant WKU w Radomiu, ppłk Zbigniew Adamczyk.

- Najlepiej nie słuchać plotek. Zapraszam wszystich doWojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu. Udzielimy wszelkich informacji, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Te ćwieczenia to zadania standardowo realizowane przez wojsko. Nie ma w nich niczego dziwnego ani spektakularnego - wyjaśnia komendant.

4 kwietnia ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami lekarskimi w całym kraju muszą stawić się głównie młodzi mężczyźni, którzy urodzili się w 2003 roku. Szacuje się, że ten obowiązek dotyczy około 220 tys. osób. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja obejmuje także kobiety, które urodziły się w latach 1998–2003 i mają wykształcenie przydatne w czynnej służbie wojskowej. Chodzi np. o uczennice i studentki szkół medycznych i weterynaryjnych, a także kierunków psychologicznych - mówi komendant WKU w Radomiu:

- Wszystkich czekają podstawowe badania lekarskie oraz rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. Na podstawie badań i stosownie do kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej WKU zdecyduje o zakwalifikowaniu danej osoby - dodaje ppłk Zbigniew Adamczyk.

Przy każdej komisji powiatowej będzie można też spotkać rekruterów WOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Taki bezpośredni kontakt z żołnierzami jest niezwykle
cenny, tym bardziej, ze przez ostatnie 2 lata był on ograniczony ze względu na pandemię koronawirusa.

W 2021 roku do służby zawodowej powołano 138 kandydatów (złożono 169 wniosków), do służby kandydackiej przyjęto 62 osoby (złożono 300 wniosków), służby przygotowawczej powołano prawie 280 osób (złożono prawie 350 wniosków).