Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Wtorek, 24 maja 2022

Historia

Pamięć o Hubalu

środa, 11 maj 2022 19:28 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

W Anielinie pod koniec kwietnia odbyły się obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu. W miejscu śmierci legendarnego majora uczestnicy uroczystości oddali hołd Henrykowi Dobrzańskiemu i jego żołnierzom. Odbyły się one przy Szańcu Hubala, czyli miejscu, w którym został zabity legendarny major.

W bieżącym roku przypada również 125. rocznica urodzin mjr. Henryka Dobrzańskiego 'Hubala”, który całe swoje życie związał ze służbą wojskową, czynnie uczestnicząc w walkach, zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Czynem, który wsławił go w historii polskiego ruchu oporu, była jego decyzja o kontynuacji walk po ogłoszeniu kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. Wraz z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego do 25 czerwca 1940 r. prowadził na ziemi przysuskiej, świętokrzyskiej i opoczyńskiej walki partyzanckie, oczekując ofensywy francusko-angielskiej.

A dziś w audycji 'Historia jakiej nie znacie'  Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie opowie o związkach Hubala z ziemią opoczyńską.

 Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.